| Messyhair a întrebat:

Am nevoie urgent de ajutor. Sunt racita de cateva zile. Imi curge nasul si tusesc. Atat. Ma simt oarecum bine,dar azi cand mi-am suflat nasul era ceva negru pe servetel(intelegeti voi, printre muci).
Ce este? Sunt putin speriata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Delicacy a răspuns:

Nu-ti face griji, este doar mucoasa uscata.Sa stii de la mine ca raceala iti trece in doua saptamani cu tratament medicamentos, si in 14 zile fara sa iei medicamente.

| Shmekerutza_Deliutza_1997 a răspuns (pentru Delicacy):

Nu in tot deauna e adv de multe ori poate fii ceva grav draga Delicacy big grin

| Delicacy a răspuns (pentru Shmekerutza_Deliutza_1997):

Şi atunci de ce nu apelezi la medicul tău de familie?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceva negru? Te știi cu epistaxis (pierzi sânge pe nas)?
Sunt urme de sânge vechi, este foarte închis la culoare ori poate fi și de la machiaj, ochii comunică cu nasul - urechile - gâtul.
Consultă medicul de familie, răceala de vară este mult mai rea decât cea de iarnă.
Multă sănătate!
Pa, pa.

| mymisa a răspuns:

E posibil sa-ti trebuiasca antibiotice, dar cel mai bine vorbeste cu medicul de familie sau trage o fuga la clinica de Pneumologie

| Voicu_Elena_Adriana_1970 a răspuns:

Poate ai avut vreo vinisoara sparta daca te-ai fortat sa sufli nasul