| loveyou99 a întrebat:

Am nevoie de ajutor!

Ma simt cam rau, simt ca si cum am racit. Dar nu imi curge nasul si nu ma doare gatul. Tusesc si simt in gat ca si cum as fi racita. Dar ma simt si foarte obosita. Azinoapte am dormit doar 7 ore pentru ca am inceput scoala straight face
Poate sa fie si din cauza la oboseala, sau am racit? Si daca am racit, ce sa fac sa ma simt mai bine pana maine?

Dau fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Daca am sti ce scoala ai inceput, poate putem sa-ti facem o propunere de a consulta de urgenta medicul de familie, oricum cred ca o baie fierbinte, o cina usoara si o cana de lapte pote sa faca minuni...

| Madalina84 a răspuns:

De ce ne intrebi pe noi si nu pe parintii tai?

| BlackCinnamon a răspuns:

E un inceput de raceala, Oscillococcinum repede acum inainte sa inceapa mai rau, le tii sub limba, si au si gust bun laughing mie asa mi-a trecut

| loveyou99 explică (pentru BlackCinnamon):

Mersi mult dar eu nu sunt in Romania straight face

| Bubbico a răspuns:

Daca te simti racita si doar tusesti, atunci se poate sa ai o problena la plamani. daca tusea persista msi mult, te-as sfatui ca vizitezi un medic. de asemenea odihnestete mai mult pentru ati ajuta organismul sa lupte cu virusurile

Mai bine sa previ decat sa tratezi...pup

| loveyou99 explică (pentru Bubbico):

Ai dreptate, dar nu cred ca am vreo boala. Oricum o sa ma duc sa imi fac un set de analize si sper sa fie bine. Am mai avut acum vreo 2 ani o tuse din aia seaca si tuseam cate-va secunde chiar si un minut dar pe urma mi-a trecut, ca eram si racita rau.

Asa este, e mai bine sa previi decat sa tratezi :*

| SlowMotionn a răspuns:

Buna loveyou99. Am avut si eu un caz asemanator intr-o zi. M-am trezit tusind, nu ma durea gatul, nu nimic... Este doar o forma usoara de raceala. Nu trebuie sa iei pastile, bea multe ceaiuri, pune-ti picioarele in apa sarata intr-un vas, fa o gargara cu sare si sigur iti va trece. Mie unul, asa mi-a trecut, daca nu iti trece consulta un medic ca s-ar putea sa ai ceva la plamani. Doar o mica intrebare, fumezi?

| loveyou99 explică (pentru SlowMotionn):

Acuma am vazut raspunsul tau, si nu. Nu fumezwinking Am doar 13 ani laughing
Da, pai am fost la un doctor si mi-a spus ca e un virus, am stat acasa 4 zile si am luat pastile speciale de gat si mi-a trecut. Desigur, am asteptat vreo 3 zile pana m-am dus la doctor.

Multumesc pentru raspuns happy

| allexxL a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci cat de curand la un doctor!big grin