| Marin_Andrada_1995 a întrebat:

Am nevoie urgent de ajutorul vostru!
Acum 2-3 zile am observat ca mi-a aparut un herpes, am mai avut și nu m-am îngrijorat prea mult la început.Am căutat pe internet o metoda prin care sa scap de acesta peste noapte.Am aplicat usturoi pisat și l-am lăsat in jur de 20 de minute sa acționeze. Ziua următoare m-am trezit cu o pata gigantica de un maro roșiatic și nu stiu ce sa fac.Pentru herpes folosesc aciclovir și nu mai este atat de vizibi dar pata aceea este oribila și îmi este foarte Rușine sa ies pe strada.Am un eveniment important diseara și vreau un remediu care sa mă ajute sa scap de aceea arsura/pata in câteva ore.Ma poate ajuta cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o arsura de la usturoi, stiai ca se va intampla asa ceva daca lasi usturoi pisat pe fata atat de mult timp. Solutia de pe internet era scrisa doar in bataie de joc, pentru cei care in loc sa foloseasca ce au invatat la scoala si sa mearga la emdic pentru tratamente, asculta tot felul de idei tampite, era un fel de pedeapsa.
Din pacate, nu poti face nimic in cateva ore. Cumpara-ti Cicatrizin sau alta crema cicatrizanta si da-te de 2-3 ori pe zi, altfel risti sa ramai cu semn definitiv pe zona respectiva.

| CuriousStuff a răspuns:

In curand medicamnentele pentru herpes o sa fie mai ieftine decat un catel de usturios si inca oamenii incearca tratamente "babesti" sau auzite de pe net... Daca toate bolile astea se vindecau cu usuroi si se vindecau si mai repede nimeni nu se chinuia sa mai inventeze alte medicamente. "Tratamentele" astea sunt apa de ploaie, nu iti fac abolut nimic bun, mai degraba ii fac chiar rau. Asculta sfatul brigaelei si de acum tratamente doar medicamentoase si urmeaza doar sfaturi medicale de la medici daca vrei sa iti rezolvi probleme medicale. Usturoiul lasa-l pentru tocanite, mujdei si altele, si doar in forma aia pune-l pe corp, sau mai bine direct in gura.