| albeea a întrebat:

am avut zilele acestea herpes(acea buba care mai iese pe la gura din cauza frigului, imunitatii slabite...) si de aceasta data l-am tratat cu Aciclovir. ultimele dati il dadeam cu usturoi. dar acum mi-a trecut dar mi-a ramas o urma rosie in acel loc. imi va trece? cu ce s-o dau? parca nu mai scap de ea...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Herpesul daca iti iese o data, o sa-ti mai iasa si alta data! Deja ai virusul in organism.Trebuie sa fii atent/a,la diferentele mari de temperatura,la imunitate,la igiena,sa nu racesti. Daca recidiveaza, foloseste ANTIHERPIN.
"Pata"rosie, nu prea cred ca o sa dispara, poate in timp, depinzand cat de mare a fost rana.Cred, ca daca dai cu un unguent de galbenele, nu are ce sa-ti faca rau.
Poti afla mai multe idei, tastand pe GOOGLE, cuvintele herpes+pata+rosie+tratament

| snzpaul a răspuns:

Incearca cu sucul de rostopasca (e o planta).