| Ruxy628 a întrebat:

Am nevoie urgent de un sfat. De vineri am dureri de cap, amețeli și îmi pierd echilibrul pentru că văd prin ceață, grețuri și insomnii. Mă doare după cap și toată partea stângă a corpului îmi amorțește, iar ochiul stâng mi se tot zbate. Am o durere de burtă îngrozitoare și când tușesc mă doare și mai rău. Dacă beau apă am senzația că îmi dă cineva pumni în piept. Mi-am măsurat tensiunea și am 120/90 ( am 15 ani). Mi se face și mai rău ziua. Este grav sau nu, să sun la urgențe? În satul unde stau nu avem asistentă medicală și nici medic de familie ( vin doar marțea și sâmbăta) doar asistentă medicală la școală care vine uneori. Chiar nu știu ce să fac, dar nu mai rezist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o viroza destul de urata. Fiind tocmai de vineri, nu prea mai esti de ambulanta, poti merge maine dimineata la spitalul din orasul cel mai apropiat

| Donsavas a răspuns:

Ieri ce ai facut? Mergi sâmbătă la consult sa ti dea trimitere sau mergi direct la un cabinet privat de neurologie mâine,fără programare, dar cu plata. Dacă ești de vineri asa, asta nu e urgență. Poti merge si pe picioarele tale la spital sau cu taxi. Salvarea se cheamă doar in situatii limita, de criza. Nu o sa te ia in seama daca de vineri tu ai ignorat simptomele. Eu iti recomand sa ti cauți neurolog si sa ti plătești consultația dacă nu mai poti avea răbdare. La spital nu faci mare lucru in situatia ta si asa va dura mult pana iei trimitere, te programezi etc.

| Bunica69 a răspuns:

Bai frate. cand sunt probleme medicale de ce naiba intrebati pe TPU sau un forum? Mergeti frate la doctor, putini de aici sunt cadre medicale si multi abereaza cu draci pe platforma asta, dezinformeaza si baga spaima in copii, for real. Mergi la spital.

| Bunica69 a răspuns:

Si acum ca ti-am citit toata problema, da, mergi la urgente!