| anonim_4396 a întrebat:

Am niste dureri de abdomen in partea dreapta. si urinarea ii putin dureroasa. Am apendicita? Doare operatia? Va rog sa-mi raspunde-ti cat mai repede.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca te ustura cand faci pipi atunci cred ca ai facut o infectie urinara. Aparatul digestiv nu are legatura cu aparatul excretor, deci nu prea are cum sa te doara cand faci pipi de la apendicita.
Apendicita nu doare, cel mult simti o durere difuza, combinata cu senzatii de mancarime si impunsaturi (impunsaturile sunt un avertisment serios, ca este foarte aproape de peritonita). Tot in cazurile de apendicita se micsoreaza tranzitul intestinal, nu mai ai vanturi, abdomenul este mai umflat in partea inferioara.
Oricum, ca este raceala la vezica sau apendicita, tot trebuie sa mergi la doctor, nu este grav dar poate deveni asa daca le neglijezi.
Referitor la operatie, aceasta se face sub anestezie totala sau sub rahinestezie (injectie in maduva spinarii), in ambele cazuri nu simti nimic, desi au fost cazuri rare in care pacientii au simtit totul, mai rau este dupa operatie, cand ai senzatii de greata atat din cauza anesteziei cat si din cauza operatiei propriu zise. Mai ales daca ai mancat in ziua respectiva, orice interventie (operatie) in cavitatea abdominala provoaca refluxul si oprirea functiilor digestive pentru o perioada.

| Turquoise a răspuns:

Operatie in sine nu doare ca nu simti nimic si dureaza foarte putin.In unele cazuri doare dupa si ti se face rau de la anestezie. Poate la tine e doar o raceala dar
du'te repejor la medic sa nu fie ceva mai gravhappy

| ikram a răspuns:

Mergi la un control, nu cred ca ai apendicita, mai probabil ai niste nisip sau o pietricica la rinichi si acum o elimini. Mergi si fa o ecografie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Operatia nu doare dar ai grija la durerile de cap sa fii cat mai odihnita inainte de operatie