| anonim_4396 a întrebat:

Am niște dureri de articulații, mușchi, oase la piciorul drept, deja ma tine 3 luni aproximativ, am băut și calciu și magneziul și radiografie, toate bune. Am dat analizele de sânge și mi-o găsit hemoglobina cam mare, 171, eu am 23 ani băiat, poate oare fi asta problema durerilor mele? Sângele are o densitate prea mare, când am făcut analizele nu putea să-mi ia sânge ca nu mergea pe siringa și era roșu închis la culoare, mai nu era negru....eu fac sala și folosesc și suplimente de proteine și am o alimentație bogata in proteine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Consumul abuziv de proteine poate fi cauza problemelor tale. Incearca macar 8-10 luni sa ai un consum normal de proteine, adica sa numai iei suplimente, sa mananci in fiecare zi carne cat podul palmei tale, un ou (fiert tare) si doua portii de lactate, care iti asigura necesarul de proteine. In plus, renunta la sala in favoarea unui sport mai bun pentru sanatate (de preferat chiar in aer liber). Probabil o sa incepi sa vezi imbunatatiri chiar dupa 4-5 luni de regim normal de viata si alimentatie. Alimentatia hiperproteica este foarte periculoasa, mai ales la tineri si nu ar trebui mentinuta mai mult de o saptamana pe an.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu e extrem de putin un ou si o bucatica mica de carne? Adica, nici nu stim ce inaltime/greutate are, ce stil de viata, etc...

Cuvantul "hiperproteic" difera de la om la om... ce e pentru mine alimentatie hiperproteica e posibil pentru altcineva (cu alt stil de viata, alta metabolism, etc.) sa fie alimentatie normala.

| Brigaela a răspuns (pentru Cosmin86):

NU e o bucatica mica de carne, tocmai de aceea este cat podul palmei individului, fiindca asta este legat de dimensiunea lui. Nu uita de doua portii de lactate si de proteinele din legume. Este absolut suficient pentru o persoana care duce un mod de viata echilibrat (daca nu face sport de performanta). Diferentele dintre metabolismul proteic al indivizilor este mic, practic, doi indivizi sanatosi, cu aceeasi greutat si inaltime, nu pot avea o diferenta in metabolismul proteinelor mai mare ed 10%, asa ca e destul de usor sa identifici aportul normal de proteine al unui individ.

| baru a răspuns:

Suplimentele va termina pe toti.....se poate face performanta si fara. Renunta la prafuri, mergi pe cartilagiu de rechin o perioada.

| Cosmin86 a răspuns:

Pai si doctorul ce-a zis concret, dupa ce a vazut analizele?

Eu cred ca e din cauza unei alimentatii dezastruoase... nu are treaba cu suplimentele (asta daca nu ai facut exces).

| Peridava a răspuns:

Daca ai baut si radiografie!

Nu, durerile nu le ai pentru ca ai ajuns la 23 de ani.
Ar fi doua variante:
- ori ai fortat piciorul la sala si inca il fortezi.
-ori ai reumatism (aici, varsta nu mai conteaza) iar asta nu se vede numai in radiografie. Dar daca il ai, greu mai scapi de el.
Totusi, eu inclin spre prima varianta. Fa o pauza si vezi cum te simti.