| almaz a întrebat:

Am vreo 4 luni de când am dureri la piciorul drept, mai exact ma doare osul articulațiile, mușchiul, Etc...am un disconfort in continuu care a apărut spontan, fără să-mi traumez in vreun fel piciorul. Am fost la mai mulți medicii, am făcut mai multe analize, am făcut și radiografie, am băut calciu, magneziu, D3, Etc....multe ce-am mai făcut și nici un fel de rezultat. Eu sunt student, și-mi fac facultatea departe de casa, iar acum sunt in vacanța și am mers la medicul meu de familie, i-am povestit tot și mi-o zis sa repet din nou analizele de sânge, ceea ce am și făcut. Astăzi au venit rezultatele și cică sunt prea bune, (alimentație buna pusa la punct, sunt sportiv) am hemoglobina 176, ceea ce la vârsta mea de 22 ani, este cam maricica. De ce este atât de mare? Nu stiu, poate s-a ridicat de la prea multă carne și adausurile de proteine (suplimente). Întrebarea mea este dacă poate sa ma doară piciorul anume din cauza la hemoglobina prea mare? (Sângele este ft dens, când au vrut să-mi ia sânge din vena, nu curgea prin siringa și a mers din a 2-ua încercare)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Unde doare mai exact? La nivelul coapsei, la nivelul gambei, tot piciorul din sold in glezna? Pot fi o sumedenie de motive, de la o problema a coloanei vertebrale (din cauza efortului sau a pozitiei incorecte, un disc intra-vertebral s-a deplasat si preseaza pe o terminatie nervoasa), o problema a soldului (doi nervi majori trec pe langa articulatia coxofemurala si unul poate sa fie "atins" putin), poate sa fie o problema circulatorie (un inceput de tromboflebita). Ca sa fi sigur, incearca sa faci un control complet, ortopedic si neurologic, si eventual vorbeste cu un specialist in chirurgie vasculara (o angiografie, la nivelul piciorului cu probleme, nu strica).

Sanatate maxima!

| almaz explică (pentru JackR):

La nivelul gambei, in jos tot piciorul.

| JackR a răspuns (pentru almaz):

O radiografie a genunchiului ai facut? Poate sa fie un menisc deplasat/rupt.

| almaz explică (pentru JackR):

N-am făcut, nu mi-o zis nimic medicul despre asta plus nu ma doare genunchiul.

| JackR a răspuns (pentru almaz):

Am inteles!
Vesta buna: daca te doare numai gamba, nu este coloana sau soldul. presiunea la nivelul nervilor face ca tot piciorul sa doara.
Vestea rea: trebuie neaparat sa faci o angiografie! Nu-i de gluma cu vasele de sange "infundate" (si din ce ai povestit, asta pare sa fie cea mai probabila problema).

| almaz explică (pentru JackR):

Mi-am luat pastile care "răresc sângele" mai exact scade hemoglobina și previne "infundaturile".