| alexandrusava a întrebat:

Am niste mancarimi îngrozitoare. Inițial apăreau doar in zona penisului(însoțită de niste bube ) dar sau extins.E ceva grav? Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Du-te cat mai repede la Dermatologie. Cu cat amani mai mult, cu atat mai rau se agraveaza, iar durata vindecarii creste, ca si costul tratamentului!

| darrio2007 a răspuns:

Exista medic dermatolog pentru asa ceva. Nu mai sta ca se agraveaza mai rau.

| CuriousStuff a răspuns:

Poate sa fie o simpla dermatita de contact si sa primesti o crema cu care sa te dai. Daca e dermatita probabil, daca ti-ai cumparat lenjerie noua sa fii sensibil sau chiar alergic la unul din materialele folosite. Dar s-ar putea si sa fie ceva mai grav. Nu ne-ai spus daca ai avut contact sexual recent, s-ar putea sa fie o boala cu transmitere sexuala.
Oricum, decat sa ne zici noua mai bine ii zici direct medicului dermatolog, asta daca nu vrei sa se agraveze.
Multa sanatate.

| LupuC13 a răspuns:

E foarte grav...depinde ce fel de ''bube'', dar sunt o gramada de patologii care se asociaza cu bube si mancarimi, majoritatea se trateaza foarte usor daca mergi la medic, cauta rapid un urolog pe internet din zona ta. Nu trebuie sa iti fie rusine nu esti primul lui client.

| Marius_Narcis_1999 a răspuns:

Pastreaza zona genitala curata si uscata;
Evita folosirea servetelelor umede colorate si parfumate, precum si baile cu spumante;
Alege lenjeria intima din bumbac si evit-o pe cea din materiale sitetice;
Schimba-te daca ai lenjeria umeda, in special dupa ce ai facut sport. Daca esti la mare si ai costumul de baie ud este indicat sa-l schimbi;
Evita produsele de igiena intima;
Consuma iaurt sau administreaza-ti tablete cu lactobacillus acidophilus, atunci cand iei antibiotice;
Sterge-te intotdeauna dinspre fata catre spate, ori de cate ori folosesti toaleta pentru a evita raspandirea bacteriilor in vagin;
Slabeste cateva kilograme, daca esti supraponderala;
Daca suferi de diabet, pastreaza-ti glicemia la o valoare normala;
NU te scarpina! Iti vei inrautati situatia;
Evita contactul sexual in timpul tratamentului si pana ce dispar mancarimile sau macar foloseste un gel lubrifiant;
La fiecare act sexual foloseste prezervativul, in afara cazului in care esti intr-o relatie sigura si de durata. Bafta!