| BiiBiis a întrebat:

Am niste pete albe pe unghii si am auzit ca Zincul ar fi foarte bun pentru disparitia lor ca sa zic asa... big grin Voi ce credeti? ati avut pete si ati incercat cu Zinc si au disparut petele? Sincer chiar nu imi plac petele astea deloc si as vrea sa scap cat mai repede de ele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Alea se numesc popular NOITE, si cand iti apar inseamna ca te innoiesti, ca iti sau ti se cumpara ceva nou. Reala aparitie a lor insa, se datoreaza lipsei de calciu in organism.

| Munchkin a răspuns:

Petele acelea albe reprezintă lipsa de calciu. Nu ştiu dacă trec cu Zinc, încearcă să mănânci mai echilibrat.

| Bucatarul.com a răspuns:

Remediu mai vechi, coaja de ou pisat cu miere.
Este lipsa de calciu, nu are treaba cu zincul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul de familie pentru analize de sânge, carenţe de vitamine şi săruri indică acele pete pe unghii. Starea de sănătate a organismului este dată în principal de felul cum arată matriţa unghială, firul de peăr, cercănele de sub ochi, etc.
După interpretarea analizelor se poate administra şi un tratament corespunzător afecţiunii de care suferi.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

A mai fost acum o luna o astfel de intrebare. Nu cred ca petele acestea dispar cu ZINC. Poate fi din cauza lipsei de calciu sau din cauza manechiurii. Eu am astfel de pete din cauza lipsei de calciu.
Incearca sa mananci mai sanatos ( fructe, legume ), si sa te duci la farmacie sa ceri niste pastile pentru CALCIU. Daca e de la manichiura. nu stiu.
Poti incerca o vizita la medicul de familie, care te va ajuta. Dar nu e ceva grav.

Pa-pa!

| amapet a răspuns:

Incearca un complex de vitamine si minerale speciale pentru par, unghii si piele. Un produs bun este cel de la walmark "Viaderm"winking.