| AnonimMareMareMare a întrebat:

Am niste probleme cu spatele, neputand sa fac exercitii cu gantere grele. Intrebarea mea este, daca fac cu bara goala, care are 2kg, cate 30-40 de repetari pe serie, se definesc bratele macar? Si pieptul si grupele pentru care mai fac? Masa stiu ca nu se pune, nu are de unde, dar forma macar o vreau. Are rost sa fac cu 2kg multe repetari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu este eficient, vei ajunge sa faci cu usurinta sute de repetari si muschii vor ramane la fel. Definirea se face prin cutting sau cardio.

| AnonimMareMareMare explică (pentru Frank51):

Nu vreau forță, ci forma

| Frank51 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Si cum faci forma daca muschii vor ramane la fel?

Ori muschii sunt foarte pronuntati si ies in relief, ori ai putina grasime si indiferent de marimea muschilor vor fi vizibili, una din doua. Deci cutting sau cardio.

| irezistibilul a răspuns:

Nu, nu are rost. Mai bine pui mana si mananci pana ajungi cu 5kg in minus fata de inaltimea ta. Poti face triceps si piept acasa, dar iti dai seama ca rezultatele nu o sa fie ca si rezultatele de la sala. Baga flotari de 2-3 ori pe saptamana, mananca alimente bogate in carbohidrati si proteine. Apoi poti incerca si tractiunile, sunt foarte bune, dar vezi si tu cum e cu spatele daca zici ca ai probleme. Ai putea sa faci 6-12 luni flotari, tractiuni, genuflexiuni, de astea sau sa te apuci de sala si sa bagi masa musculara la grupele care poti si nu ai probleme.
In fine bagi cateva luni(3-6) de alergare si te definesti calumea.