| anonim_4396 a întrebat:

Am o alunita f mare pe spate, mai sus.Mereu sunt cu gandul sa nu ma lovesc sau sa nu o expun ff mult la soare, dar uneori am impresia ca ma doare partea in care e ea, sau ca ma doare chiar alunita.Sa fie de vina faptul ca ma tot gandesc la asta, sau chiar e ceva ce se intampla din cauza ei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Te-as sfatui sa mergi la un medic specialist in asa ceva pentru orice eventualitate. Daca chiar te deranjeaza este posibilitatea de a o scoate pentru ca alte tratamente nu exista.Insa pana atunci, nu te mai gandi la ea. Ocupa-ti timpul cu prietenii si alte hobby-uri.

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Incearca tinctura de rostopasca sau seva de la planta daca o cunosti, tamponezi usor cu ea pe alunita si in 2 saptamani ar trebui sa vezi un rezultat. Ai grija mare sa nu o agheti sau sa o ranesti in vreun fel.

| Mia a răspuns:

Cel mai probabil e din cauza autosugestiei. Tu te gandesti tot timpul ca se poate intampla ceva, iar subconstientul tau te face sa crezi ca te doare...Am si eu o astfel de problema: mi se pare ca mereu se poate intampla ceva rau si mi se bate ochiul incontinuu. Dar foarte rar se si intampla intr-adevar ceva rau...Deci nu te mai gandi la alunita aia. Te pup. Funda?

| cretz a răspuns:

Du-te repede la doctor pentru ca chestiile astea sunt de obicei grave. Verisorul meu are asa ceva si s-a dus la doctor si i s-a spus ca alunitele acelea sunt cancerigene. pentru asta i-a dat un unguent pentru a nu se extinde. Iti recomand sa faci si tu asta pentru ca altfel vei ajunge la operatie pentru a ti le scoate