| Marii a întrebat:

Am o alunita pe scalp iar acum cateva zile din greseala mi-am zgariat-o cu peria, mi-a sangerat putin timp. Ar trebui sa-mi fac griji si sa ma duc la un doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e ingrijorator, dar ar trebui totusi sa te vada un dermatolog. Tinand cont ca e intr-o zona pe care nu o poti verifica suficient de frecvent si ca o mai poti traumatiza si alta data cu peria, opinia mea este ca ar trebui sa o scoti.

8 răspunsuri:
| miriam a răspuns:

Ar fii cel mai bine...stii ca alunitele sunt cam periculoase daca umbli la ele.

| Brigitta a răspuns:

Si eu am avut alunite care le tot zgariam din greseala. M-am dus la doctor, le examineaza si iti zice daca poate sa ti le scoata big grin

| ilovebillkaulitz :* ex adryanna a răspuns:

Eu cred ca cu sanatatea nu e de joaca.mai bine mergi la un medic si te asiguri ca esti bine

| daniDeeDee a răspuns:

Eu cand ma duc la frizer, o atentionez pe frizeritahee hee ca nah...

| daniDeeDee a răspuns:

Hai ca am zis-o rolling on the floor

frizer... frizeritza laughing

scuze! la tuns* big grin

Răspuns utilizator avertizat
| 4LeafCloves a răspuns:

Si mi-e mi-s-a intamplat sa mi-se rupa o alunita de mai multe ori, dar nu am patit nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mi-ai spune cum era alunita ar fi mai bine:ca o pata sau ca o formatiune crescuta pe piele?
In general, cele ca niste pete nu sunt prea periculoase, insa trebuie sa ai mare grija! Alunitele sunt foarte dificile si trebuie sa le acorzi o atentie in plus... Daca esti intr-adevar impacientata du-te numaidecat la un doctor, care iti va spune care e problema cu alunita ta. Totusi nu ar trebui sa-ti faci atatea griji, se intampla astfel de cazuri mai mereu, nu poti fi chiar tu ghinionista care face cancer de piele.
Totusi fi precauta!