| fantimbaland a întrebat:

Am o alunita si din ea imi creste 3, 4 fire de par... ce sa fac sa scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Alunitele nu trebuie " bazaite", tunde efectiv cu o foarfecuta acele fire de par. Nu e voie sa le smulgi. Du-te la un dermatolog daca vrei un sfat de specialitate, sa nu aplici nimic pe alunita!

| SaveTheNature a răspuns:

Tinctura de propolis, rostopasca(de la farmaciile naturiste). sunt cele mai la indemana solutii.

1. alunitele plane se indeparteaza, de cele mai multe ori, pe cale chirurgicala, cu ajutorul bisturiului. In acest caz, pentru a elimina orice risc, medicul va decupa alunita avand grija sa lase o margine de siguranta de cativa milimetri.

Interventia se realizeaza sub anestezie locala, iar la sfarsit medicul va sutura pielea. Zona va fi pansata, iar in circa sapte zile se scot firele. Daca alunita este suspecta, dupa excizie se trimite la un laborator pentru examenul histologic, in urma caruia se va da verdictul: este maligna sau benigna. In urma va ramane o cicatrice liniara.

2. excrescentele se indeparteaza, de obicei, prin cauterizare, tesutul fiind "topit" cu ajutorul electrocauterului. Interventia poate fi realizata chiar si fara anestezie daca excrescenta este mica. Cicatricea care ramane este foarte mica si uneori dispare in timp.

3. indepartarea prin laser a alunitelor nu este considerata o metoda avantajoasa, intrucat cele mai multe alunite au radacini profunde, iar raza laserului nu reuseste sa patrunda suficient de adanc in piele.

| Ajna a răspuns:

Mergi la medic(dermatolog, chirurg) cat mai repede, inainte sa faci ceva. Probabil o sa se extirpe acea alunita. Sanatate!

| FerLin a răspuns:

Sfatul meu e sa ceri un sfat de la o persoana avizata (medic). Pana atunci, nu incerca sa smulgi firele de par sau sa rupi alunita, sunt destul de periculoase chestiile astea. Daca cedezi nervos poti sa tai firele de par, dar repet, sa nu le smulgi sau sa rupi alunita.

| pufosheniamica a răspuns:

Nu le smulge fiindca e normal sa ramana o gaura cat de mica prin care intra bacterii, iar alunitele sunt cele mai sensibile (poti sa faci cancer de piele daca tragi de ea sau o rupi). poti cu foarfecelul de unghii sa le tai cu atentie. bye