| Njb8hx8hfw a întrebat:

Pot sa scap de alunita cu usturoi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Alunita se scoate la dermatolog!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu mujdei

| floresdemayo a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu Cristinel, usturoiul, mujdeiul e bun cu shaorma, intreabă-l pe Onur (aka graninicupiersica, un baiatdinconstanta și câte conturi o mai avea) și îți confirmă el! ))

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru floresdemayo):

Cristinel, ce misto i mi zici, trebuia sa ti dau tie funda dar nu potlaughing

| sierra1 a răspuns:

Noi ți-am mai spus și aici

https://www.tpu.ro/......-vreau-sa/

dar tu, zero reacție

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Încearcă.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu face așa ceva! Nu te juca cu alunițele. Vrei să dai in cancer de piele? Eu recomand un dermatolog bun, cu experiență.

Știu două cazuri (ca ironie, unul dintre ele, era chiar un medic tânăr sad ), care au incercat să le înlăture prin diverse metode "clasice" (băbești), ambii au dat in cancer de piele, dar nu imediat, ci peste un timp. Din păcate, au murit.

| Werrich a răspuns:

Da, se infecteaza si mori si scapi de alunita.

| 1997onur a răspuns:

Nu nu poți scapă cu usturoi de aluniță -_-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca cu un descantec: "Asa cum se duce dorul de amor, asa sa se duca si alunita pe care o am."

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi, dorul de amor se duce?hee hee

| Werrich a răspuns (pentru floresdemayo):

Da, prin reprimarea si negarea sentimentelor.

| floresdemayo a răspuns (pentru Werrich):

Dacă așa zici tu... happy

Răspuns utilizator avertizat
| BabaOarba a răspuns:

Nu-mi vine sa cred ca in secolul 21, inconjurati de tehnologie, se mai pun astfel de intrebari.

Poate reusesti doar sa ti-o infectezi!

| Njb8hx8hfw explică (pentru BabaOarba):

Pai nu vor ai mei sa ma duca la dermatolog ca trebuie sa dea bani!

| floresdemayo a răspuns (pentru Njb8hx8hfw):

Propune-le să te ducă la Spitalul Militar. Consultatia e gratuita, cat si interventia chirurgicală.
Nu vor să te ducă, fiindcă vor să aibă liniște, se tem de complicații, nu de bani, iar faptul ca pe tine te deranjează estetic, s-ar putea să conteaze mai putin, decât scenariile dramatice pe care si le fac ei.

| Njb8hx8hfw explică (pentru floresdemayo):

Multumesc mult de tot! Dar unde este spitalul asta militar?

| floresdemayo a răspuns (pentru Njb8hx8hfw):

Depinde de unde esti. În fiecare județ e câte unul. Iar medicii sunt de calitate.

| BabaOarba a răspuns:

Daca esti elev (presupun asta din moment ce pomenesti de parinti care trebuie sa te duca la doctor) asistenta medicala este gratuita. Te inscrii (daca nu esti deja inscris) la un medic de familie, ti se da o trimitere la dermatolog, totul gratuit, iar tratamentul este si el in mare masura sau in totalitate decontat.

Beneficiezi de asistenta medicala gratuita daca esti elev, student, somer, angajat, si chiar daca nu esti nimic din toate acestea poti fi coasigurat al unuia dintre parinti, daca sunt angajati. Se poate si fara bani, si mai ales fara tratamente babesti riscante si ineficiente.

| Claudia10girl a răspuns:

Incearca sa mergi la doctor

| Njb8hx8hfw explică (pentru Claudia10girl):

Nu vor parintii ca trebuie sa dea banii prea multi cred

| SportBoy a răspuns:

Mai bine mergi la un medic care te poate sfatui cum sa procedezi, decat sa incerci nu stiu ce leacuri babesti ce iti pot face mai mult rau decat bine.

| Smskmsnaasgssjsjsn a răspuns:

Vezi că e o zona sensibila și nu trebuie deranjata, riști mult