| Bishop a întrebat:

Gripa porcina are efecte fatale? Ca prea e agitatie cu ea...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Psihoyounger a răspuns:

Mai postez odata acelasi raspuns, caci sincer asta imi e parerea:
Aud in fiecare zi ca nu stiu cine a fost diagnosticat cu noul virus gripal. Tin minte ca si cu gripa aviara au facut tot atata circ, le-au omorat oamenilor pasarile si gripa a disparut peste noapte. Probabil asa se va intampla si cu asta, cand nu va fi rentabila. In privinta vaccinului, am auzit ca Romania primeste vaccinul doar in ianuarie pentru ca au fost tari care au solicitat inaintea noastra. Dar, eu care nu am studii in politica ma gandesc, cine sa le ceara, daca noi nici guvern nu avem?

Psihoyounger

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Persoanele care aveau ceva probleme dinainte (batrani, bolnavi de diabet, de inima, de rinichi) pot muri de ea ca de orice alta forma de gripa. Ce e periculos legat de aceasta gripa este ca virusul e un virus nou, aparut ca urmare a unor mutatii masive ale unui alt virus gripal si nimeni nu are imunitate impotriva lui. Gripele obisnuite haladuiesc prin lume de secole si rasa umana a dezvoltat imunitate relativa la ele. Cu virusul asta nou se poate intampla cum li s-a intamplat nativilor din America cu virusul varicelei: fiindca nu aveau imunitate, necunoscand acest virus, au facut forme mortale ale unei boli altfel destul de blanda cu europenii: varicela.

| oz a răspuns:

E tratabila din cate stiu eu... dar normal...la spital, nu acasa cu leacuri babesti.

| nuxerette a răspuns:

Da, virusul H1N1 poate fii fatal daca este netratat. Au fost cazuri facute public din cate stiu, nu?

| Cryssy a răspuns:

Se poate si muri..deci...

| V.v a răspuns:

DA, au fost si decese!

| Raul a răspuns:

Mai din pacate e fatala...mai uitate la stirile de la ora 5laughing... un batranel din Rusia a decedat zilele astea de la gripa porcina... Dumnezeu sa-l odihneasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da, este foarte fatală.
Dacă nu se instituie tratamentul de urgență, bolnavul poate muri.
Agitația este pe măsură.
Ai grijă de tine.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii de știință și-au exprimat și îngrijorarea cu privire la posibilitatea ca H1N1 să se combine cu H5N1, rezultând un super-virus, care să se răspândească cu ușurință de la om la om.
Acest fapt este însă improbabil, având în vedere că virusul H5N1(gripa aviara) există de aproape zece ani și peână acum nu s-a combinat cu alți viruși gripali. virusi gripali exista de cand exista fiintele vii, atunci cand apar cazuri sunt izolate si nu se intampla nimic.