| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face ca, pe vremea lui ceasca, nu mai erau asa de multe boli, si asa de multa agitatie?
Voi aveti incredere in acest vaccin anti-gripa porcina?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate erau, dar nu se vorbea despre ele. De exemplu, stii ca se spunea ca in Romania nu exista SIDA, fiindca asta este o boala a capitalismului decadent. Apoi, in 1990, aveam brusc cel mai mare numar de copii HIV pozitiv din lume (in valoare absoluta).
De exemplu, in Craiova era un camin de copii distrofici. In 1988 au murit toti, absolut toti in decurs de 3 saptamani de hepatita fulminanta B. Fiindca ii vaccinasera de nu stiu ce boala (cred ca TBC) pe toti cu aceeasi seringa si acelasi ac. Nu -s facut nici un scandal, nici nu s-a dat la stiri. Erau acolo in jur de 80 de copii. Ce scandal s-ar isca la TV acum daca ar muri 80 de copii intr-o institutie a statului!
Da, eu am incredere in acest vaccin si am solicitat deja spitalului in care lucrez sa fiu vaccinata.

cami
| cami a răspuns:

Pe vremea lu' ceasca nu mai intrau si ieseau asa multi din tara.
Nu stiu. deja s-au anuntat focarele de gripa asta pacatoasa si aici in Dolj :-s la Filias 2 copii bolnavi, si aici o asistenta, la spitalul central. Iti dai seama cu cati pacienti/ doctori a intrat aia in contact.

| Cryssy a răspuns:

Eu nu prea am incredere in vaccinul acesta.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Mai bine decat a punctat Tepes....nu se poate. E si asta o metoda de a scoate banii de la noi si in plus ne mai si imputineaza. Uneori le cam scapa si lor de sub control inventiile - exemplu: ebola, sida si cate altele or mai fi.

| pepe a răspuns:

În acele vremuri nu erau atâtea boli pentru că secretarilor de partid le era frică să raporteze boli la nivelul judeţean, să nu fie schimbaţi.
În plus trebuie ţinut cont de faptul că în acele vremuri nu se trecea peste hotare atât de des şi era practic imposibil să se aducă viruşi din toată lumea în ţară.

| death a răspuns:

Aş face un pariu cinic. Mai mulţi vor muri din cauza vaccinului decât din cauza bolii. Şi nu va apărea nimic în statisticile oficiale. Doar decese cauzate de cancer, hepatită, diabet şi alte chestii care pot sau nu să fie cauzate de acest vaccin. Da, am încredere în el. Sunt sigur că mi-ar distruge sănătatea şi că ar îmbogăţi pe unii care se bucură la fiecare cui bătut în sicriele celor ucişi de experimentele lor medicale. Probabil că africanii şi indienii nu mai vor medicamentele lor, aşa că şi le testează pe europeni, mai nou. Am ajuns nasol de tot, pe bune.

| mihaa a răspuns:

Cred ca totul e un joc politik, cineva papa banii ca asa zisa gripa porcina, sa nu se dea un zvon ca romanul imediat e bolnav

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In marea goana dupa bani, toti excrocii invevteaza boli pentru medicamentele reinventate de ei.si daca gasesc si prosti sau fricosi care sa puna botul ...gata. s-au scos.si uiteasa inghit fraierii europirin, care este de fapt banala aspirina, si excrocii aduna banii pe boli inchipuite de bolnavi inchipuiti.nu am incredere in vaccinul anti gripa porcina.as avea incredere intr-un vaccin care cupribde in spectrul sau si tulpina respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca atunci oamenii erau oarecum izolati de bolile acum oricne vrea trece granita. toti suntem deschisi pentru a lua boli care ne pandesc sanatatea din toate colturile,
Nu prea cres in acest vaccin dar hai, treaca de la mine, poate o sa ne scape de gripa porcina. Acum vedem porci si scroafe pe toate drumurile (metaforic vorbind desigurhee hee) Pun pariu ca multi nici macar nu stiu ce este si cum se manifesta gripa porcina, si nu numai, si le mai ceri sa sa se apere de boli... Asta e tara, asta e lumea nu o putem schimba.

Mult succes happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot ma incapatanez sa ma repet cu niste chestii. efectele bolilor de pe vremea lui ceasca se vad acum.problemele dentare, de rinichi, hepatita c si b si cardiovasculare. cele care au o evolutie pe o perioada larga de timp(10-20 de ani, dentare si hepatitele)cred, ca nimeni nu poate spune ca romania nu are o problema acuta cand e vorba de hepatita c si de dentitie.si cum poti spune asa, cand stim cu totii ca seringile alea oribile erau fierte pe aragaz fara nici un fel de precautie si bolile virale care se pot transmite daca nu sunt bine sterilizate.
e un vaccin experimental, dar mai stim ca nu este viral, adica nu contine virusul. putem da rotocoale la problema pana maine, dar e necesar. eu am un copil care are astm atipic.capacitatea pulmonara a lui Assaf nu este de 100%, ajunge undeva pe la 50-60%, face sport fara probleme, o forma de astm foarte usoara, aproape ca nu se manufesta. dar eu, ca parinte, nu imi pot asuma riscul de a nu vaccina copilul.as fi neputincioasa in fata virusului, asa ca am sa-l vaccinez, chiar daca exista alte efecte adverse, dar mai putin nocive decat o moarte.