| Parintele a întrebat:

Gripa porcina in Bucuresti. Cum va protejati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Mentinand o igiena adegvata, spalanduva pe maini, incercati sa evitati sa iesiti din casa, sa nu stati in locurile contaminate, folositi un produs dezinfectant, stergeti obiectele care le folositi zilnic, luativa masuri de precautie daca plecati in alta parte, evitati persoanele bolnave, evitati locurile aglomerate, preparati bine carnea pentru a distruge bacteriile si virusii, spalati produsele comestibile, daca prezentati simptomele unei gripe de peste 6 zile este bine sa mergeti sa consultati un medicspecialist in boli infectioase.

daniela
| daniela a răspuns:

Era de asteptat mi ales ca romanii caltoresc mult. Chiar ma mir cum de nu ne-a calcat pana acum. Cum ma protejez? In niciun fel ca doar nu o sa umblu deja cu masca pe gura ca in rest ma spal destul de des pe maini, folosesc numai batiste de unica folosinta, incerc sa nu racesc etc

| pisi dy a răspuns:

IUUU! Eu zic sa ne isterizam, sa ne spalam pe maini des inainte si dupa WC, stranut, sa nu mai vad porci care-ti stranuta/casca/tusesc in nas si apoi isi streg mucii si alte secretii de bara de sustinere din metrou/autobuz/tramvai, sa punem mana cu batista de hartie la gura si nas (ambele in acelasi timp) cand stranutam si tusim pe care s-o aruncam la gunoi...chestii de bun simt pe care trebuie sa le invete si copiii de pe la 4 anisori.
Deci, apa si sapun cu adaos de bun simt...si-o trece si asta ...si-or veni altele!
Sanatate!

| remus a răspuns:

Hai...nu este dracul atit de negru...intoxicarea si sustragerea populatiei de la adevaratele probleme functioneaza, punem majoritatea botul, a se vedea; - gripa aviara, gripa vacii nebune etc.
ce s-a intimplat atit de grav... la urma urmei sintem datori cu o moarte de aceea ne-am nascut.
Multa sanatate tuturor!

| alma a răspuns:

Oameni buni nu glumiti cu lucruri serioase, este un virus ce se poate controla dar foarte periculos acum depinde de imunitatea fiecaruea, trebuie sa ne ferim a tusi, stranuta in public fara sa ne protejam cu un servetel pe care trebuie sa-l aruncam dupa folosinta, sa ne spalam pe maini de fiecare data cind venim de afara.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Nu Emil, ca la intrarea in stramtoare - pe culuarul Rucar - Bran te astept eu cu ciomagalaughing

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

@balansoare: Inseamna ca nu ai auzit de haiducii din Tara Muscelului laughing

| anonim a răspuns:

Parjolim totul si ne retragem in munti. rolling on the floor

| anonim a răspuns:

@valimocanu-tocmai am auzit acum.insa trecem peste ei fara probleme.rolling on the floor

| anonim a răspuns:

@ceciliarepede-tu stii cum se spune, de ce ti-e frica nu scapi. rolling on the floor
ce rau sunt..., tongue

| silvio a răspuns:

Pai eu si pana acum ma feream sa intru in contact cu porcii (mai ales de cei cu doua picioare), asa ca nu am de ce ma teme! laughing Iar in caz de situatie extrema, apelez la metoda lui Emil-piromanul laughing, cu cercetasii/lunetisti in frunte, ca sa il contracaram pe ValiMocanu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nasol...am auzit si eu... ce sa facem... daca avem simptome ar trebui sa mergem la doctor, mai nasol e ca simptomele sunt cam aceleasi ale unei gripe normale... dar la cea mai mica suspiciune ar trebui sa ne prezentam la medic parerea mea. In rest nu stiu daca avem ce sa facem, dupa sfaturile lor nu ar mai trebui sa iesim din casa (cica evitati locurile aglomerata...hai nu zau...ma platesti tu sa nu ma duc la servici...). happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu un prezervativ Durex. Atunci cand ma cauta neamurile din bucuresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ies la intalniri cu porci.

Fara gluma: ma sperie virusii, am mai pus o intrebare despre S.A.R.S. dar n-a fost prea gustata de public. Cred ca omenirea va sfarsi din cauza unei pandemii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi e frica Doamne ce o sa ne facem noi 1 data gripa aviara 2 data porcina ce mai urmeaza gripa canina?

| JUSTanIDIOT a răspuns:

Nu ma mir la cate pacate facem noi oamenii si mai ales eu. pai eu cred ca credinta ne-ar ajuta in astfel de situatii.bine da credinta nu gluma...