| adrianpetrican a întrebat:

Am o dunga rosie la teminatia unghiei (acolo unde o tai!) ar putea fi embolie pulmonara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Ipohondrie
trebuie să mergi să faci analizele pentru toate bolile cu transmise sexuala
apoi trebuie sa faci o leucograma
Leucograma consta in masurarea urmatorilor parametri: numar de leucocite
Trebuie să faci si o Hemograma este una dintre analizele pe care medicul le recomanda in mod uzual, pentru evaluarea generala a starii tale de sanatate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Știi cu ce seamană întrebarea ta? Cu amenințarea în joacă, din partea unor adulți din jurul meu, când eram mic și mă loveam la un deget și durea, că îmi vor ieși mațele pe acolo. Nici o legătură.

| Brizbriz a răspuns:

Am o buba la picior, unde am cazut si m-am julit
poate sa fie o tumoare pe creier mare de 15cm?

ASTA ai intrebat... foarte "tare" rolling on the floor

| RaduRobertRO a răspuns:

Nu cred ca dunga rosie este dovada de embolie pulmonara. Embolia pulmonara (EP) inseamna o blocare brusca a unei artere pulmonare cu un cheag de sange care a plecat de la venele cu tromboza ale piciorului. Cheagul care se formeaza intr-o parte a corpului si circula prin sange in alta parte a corpului se numeste embol. Astfel, in majoritatea cazurilor, EP este complicatia trombozei venoase profunde (TVP).

Persoanele care fac EP vor avea brusc dificultati de a inspira profund, vor simti durere in piept, tuse, chiar tuse cu sange sau batai neregulate ale inimii. In unele cazuri insa, singurele simptome sunt cele ale trombozei venoase profunde (TVP): edem, durere sau roseata la nivelul piciorului. Contactati-va imediat medicul daca aveti semne sau simptome de TVP sau EP.

Este insa posibil ca persoanele cu EP sa nu aiba nici unul dintre simptomele de mai sus, ci sa simta doar o frica inexplicabila, sa respire mai des, sa transpire sau sa simta inima batand mai repede.

Ai asa ceva?

| adrianpetrican explică (pentru RaduRobertRO):

Am impresia ca aerul nu intra suficient in plamani, cateodata ma simt confuz apoi imi revin si tot asa! durere in piept nu am! cand stau in repaus am bataile inimii sub 100! cand fac efot imi bate mai repede! simt ca obosesc repede si la efort am dispnee si ameteli!

| adrianpetrican explică (pentru RaduRobertRO):

Durere in piept nu am. nu am in afara de senzatia ca nu intra suficient aer in piept si obosesc la cel mai mic efort!

| naniballs a răspuns:

Ai cancer