Întrebare recomandată | IHEMM a întrebat:

De azi dimineata ma doare degetul mare de la picior, in zona unghiei. M-am dus sa o tai si acolo unde am taiat-o a ramas o dunga rosie, insesizabila aproape chiar si vazuta din apropiere. Am observat ca este si ceva ca o pielita alba in dreptul unghiei, care se vede destul de bine (dar am acelasi lucru si la celalal deget si nu ma doare) si cam acestea sunt singurul semne. Ce-ar putea fi, de ce ma doare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| timeOUT a răspuns:

O sa treaca de la sine, dar nu este nici rau sa te duci la un medic daca vezi ca nu iti trece.

| LanGooP a răspuns:

Pot fi colturile de la unghie deoarece tu nu le tai corespunzator si ele intra in carne. Daca tot o lasi sa creasca, se va infecta acolo si te va durea si mai tare.Eu am avut asa ceva si, din fericire, am avut la piciorul drept si cum eu sunt dreptaci, am reusit sa o tai.Din curiozitate, m-am uitat ce era acolo.Ghici ce am vazut. O gaura foooaaarte mare.Deci,ai putea sa ti-o tai singur, insa este totusi un risc.Ai putea sa te duci la medic si sa il rogi sa te ajute.

Sper ca te-am ajutat

| colin16 a răspuns:

Pai se poate sa fie unghie incarnata ceea ce nu ar fi prea frumos, eu am avut si mi a smulso dar acum e foarte bine

| KALASHER a răspuns:

Aștepți 2 zile,(ar trebui să-ți treacă de la sine) în caz contrar, eu te-aș sfătui să consulți un medic!

| ChildOfDark a răspuns:

Te-ai lovit la deget sau ti-ai taiat unghia din carne, daca te-ai lovit o sa treaca de la sine.

| Bbytha a răspuns:

Heii...daca ti.ai taiat unghia din "carne" s.ar putea sa ri se faca colturi cate o sa te doara rau de tot... poate sa se formeze si sub unghie si puroi :-s ....eu asa am facut si acum ma duc la salon sa mi le scoata...(nu stiu daca te.a ajut rasp asta ) oh go on laughingeu sper ca te.am ajutat :**

| SurcelIonutCosty a răspuns:

Inseaman ca nu prea ati ingrijesti unghiile, sau ca ai ai ceva ( exzema ) etc,, si trebuie sa te ducil medic *daca nu trece*

| BulangiuXd a răspuns:

Ti-a crescut o unghie in carne, tu proasto.

| IHEMM explică (pentru BulangiuXd):

Nu mai am nimic acum, îți mulțumesc pentru eficiența răspunsului tău. TU PROSTULE.

| xYourBrox a răspuns:

Pai sa-r putea sa iti tai putina piele cand ai taiat unghia cam asa patisem si eu sau puneti un plasture
funda?