| Safire17 a întrebat:

Am o durere asa ca o "jena" in partea dreapta exact unde sunt ovarele si cand ma apas parca se aude cum imi 'chioraie' matzele. Adevarul e ca in ultima vreme am umblat desculta prin casa (numai in sosete) si deja e destul de frig si ce'i drept urinez destul de des (cam din ora in ora), Ce credeti? Poate fi vorba despre apendicita sau despre o simpla raceala la ovare? Mentionez ca alte simptome (senzatii de voma, dureri de cap, ameteli, durerea piciorului drept etc.) nu am... si nu stiu, un ultima vreme sunt foarte speriata asa... de tot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil o infecție urinară sau/și anexistă.
Bea ceai de gălbenele/mușețel, mergi la medic, urocultură, sumar de urina, ecograf abdominalo-pelvian.
Pa, pa.

| qwerty a răspuns:

Urinatul des nu este un simptom de apendicita, cum nici ghioraitul matelor nu este. Cel mai probabil este o raceala, dar trebuie neaparat sa mergi la un medic.
Si, apropo, ovarele nu sunt in partea dreapta, ele sunt asezate simetric fata de axul median al corpului.

| Kaichou a răspuns:

POI...daca sunt apendicitele :1. punete intinsa pe podea,roaga pe cineva sa iti ridice picioru in spre tine, daca te doare ingrozitor de tare, inseamna k sunt apendicitele.2. tine apasat unde te doare apoi dai drumu brusc(atunci va fi dureros, daca e legat de apendicita)consulta un medic... :X

| th3sha a răspuns:

Buna Safire,
Eu te sfatuiesc sa te duci la un medic ( eventual la un medic ginecolog ). Si pentru ca ai umblat prin casa fara sosete/papuci, cu mijlocul gol e si asta o cauza. Noi fetele trebuie sa avem mare grija cum ne imbracam, mai ales ca s-a racit vremea. Mare grija fetelor, sa ne imbracam bine, sa nu umblam desculte prin casa si sa facem dusuri fierbinti!

Nu mai sta daca problema pe care o ai e de ceva timp. Cand e vorba de sanatate, nu trebuie sa eziti. Succes!