| anonim_4396 a întrebat:

In ultima vreme am stat prin frig si am umblat desculta pe gresie, uneori am senzatia ca imi este frig la spate chiar daca sunt acoperita si am si niste dureri uneori dar mici ..trebuia sa`mi vina menstruatia acum cateva zile dar mi-a intarziat si urinez si cam des. este posibil sa fie o raceala? Daca este raceala ce as putea lua?

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu lua nimic,mergi la medic.
Durerea si frigul pe care le simti la spate,ca si nevoia deasa de a urina pot fi indicii ale unei afectiuni renale,iar sensibilitatea la frig,statul pe gresie si intarzierea menstruatiei pot indica o anexita(raceala la ovare)...
In ambele cazuri,sa te tratezi acasa, dupa ureche, ar fi o greseala enorma, poti ajunge de la o mica neplacere azi, la o mare problema maine!
Nu te juca cu propria sanatate si ai grija de tine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă este răceală, mergi la medic!
Un ceai cald de mușețel, băi de șezut, etc.
Sănătate.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Este raceala si mai mult ca sigur ca asta este cauza interzierii ciclului, du-te la farmacie si intreaba ce poti lua

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Durerile de care spui, coroborate cu senzaţia de urinare DEASĂ, şi cred că slab cantitativă ( urinezi puţin şi des ), SUNT simptomele unei răceli abdominale ( sau ovariene/anexită )!

Din cauza acestei răceli îţi POATE întârzia şi menstruaţia ( pentru 7-10 zile )!

Sfatul este acelaşi : să mergi la GINECOLOG, o să-ţi facă un control şi o să-ţi prescrie tratament ( antibiotic + analgezic local )!

La ginecolog POȚI să mergi și SINGURĂ ( fără mama ), chiar dacă ești minoră - DOAR să ai la tine actul de identitate + Trimitere de la medicul de familie sau de la Cabinetul școlar + Programare ( telefonic sau personal, la ghișeul de informații )!

| dildouljucaus a răspuns:

Papuci in picioare big grin FUNDA?