| Safire17 a întrebat:

Am o durere asa ca o "jena" in partea dreapta exact unde sunt ovarele si cand ma apas parca se aude cum imi 'chioraie' matzele. Adevarul e ca in ultima vreme am umblat desculta prin casa (numai in sosete) si deja e destul de frig si ce'i drept urinez destul de des (cam din ora in ora), Ce credeti? Poate fi vorba despre apendicita sau despre o simpla raceala la ovare? Mentionez ca alte simptome (senzatii de voma, dureri de cap, ameteli, durerea piciorului drept etc.) nu am... si nu stiu, un ultima vreme sunt foarte speriata asa... de tot.

Si nu prea avem bani, aproape deloc, deci nu prea ma pot duce la spital... Credeti k e de la raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

1) Sunt baiat, dar din cata anatomie am staudiat eu, ovarele nu sunt numai in dreapta laughing e unu pe stanga unu pe dreapta, ca pistoanele la masina (sunt echilibrate)

2) vezi sa nu fie vorba de duoden. un ulcer duodenal poate da simptomele astea. si daca nu-i ulcer, poate fi o iritatie.

3) daca faci febra poate fi vorba despre o infectie, ce poate necesita antibioterapie. deja daca urinezi des spre acolo bate. (urinarea n-are treaba cu ovarele).

| Saya a răspuns:

Draga apendicita nu e poti sta linistita pentru ca daca ar fi s-ar manifesta cu febra greata si amorteala piciorului drept, este foarte probabil ca ai racit imbraca-te mai gros si fa o baie calda trebuie' sa-ti treaca

| pusik a răspuns:

Pai am mai multe variante pentru tine dar nu stiu concret cum, deci ti le voi spune si tu sa apreciezi din experienta ta care este buna dupa modul cum ai conceput
1. daca esti la menstruatie este posibil ca sa te constranga ovarele nu neaparat ambele poate numai unul. Daca crezi ca este din cauza asta nu te speria caci este normal.
2. daca ai stat jos pe ceva rece sau noaptea ai dormit cu salele afara sau ce stiu eu ceva care ar putea sa afecteze ovarele. Poate au primit o raceala minora care sa se vindece daca ai grija sa nu te pui pe ceva rece sau sa stai cu salele afar.Nu ai cum sa ai apendicita decat daca simti intepaturi puternice in orice pozitie stai sau semnele apendicitei pot fii dureri in zona intestinelor in apendic[daca stii unde este situat]daca apesi pe el s-ar putea sa simti niste bulinute mici atunci este un risc de apendicita, dar exista si apendicita falsa la care sunt aceste simptome dar nu ai dureri in zona stomacului. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| pusik a răspuns:

Pai am mai multe variante pentru tine dar nu stiu concret cum, deci ti le voi spune si tu sa apreciezi din experienta ta care este buna dupa modul cum ai conceput 1. daca esti la menstruatie este posibil ca sa te constranga ovarele nu neaparat ambele poate numai unul. Daca crezi ca este din cauza asta nu te speria caci este normal. 2. daca ai stat jos pe ceva rece sau noaptea ai dormit cu salele afara sau ce stiu eu ceva care ar putea sa afecteze ovarele. Poate au primit o raceala minora care sa se vindece daca ai grija sa nu te pui pe ceva rece sau sa stai cu salele afar.Nu ai cum sa ai apendicita decat daca simti intepaturi puternice in orice pozitie stai sau semnele apendicitei pot fii dureri in zona intestinelor in apendic[daca stii unde este situat]daca apesi pe el s-ar putea sa simti niste bulinute mici atunci este un risc de apendicita, dar exista si apendicita falsa la care sunt aceste simptome dar nu ai dureri in zona stomacului. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| adutzz a răspuns:

Cred ca ai racit, dar o raceala la ovare nu este chiar asa de simpla, nu trebuie sa te duci la spital, doar la un doctor, acum ca e mai frig umbla imbracata mai gros, nu desculta, si nu dormi noaptea cu spatele gol, nu te aseza pe locuri reci.

| Wechangetheworld a răspuns:

Poi... ar putea fi o hernie inghinala asa mi se intampla si mie dar nu ma durea dar mi se umfla si se dusufla eu am fost operata recent de hernie inginala.si eu umblu desculta prin casa dar nu de la asta m-a operat eu m-am nascut cu ea Mie mi sau manifestat simpomele astea la 11 ani jumate dar au mai trecut vre 6-7 luni pana m-am dus la doctor
Dar eu te-as sfatui sa nu te jenezi sa mergi l spital la spital nu trebuie sa dai banii doar daca este nevoie de opertatie iar daca este nevoie veti face voi ceva nu trebuie sa dai neaparat mai mult de 2-3 milioane nici eu nu ma descurcam foarte bine cu bani dar sa revolvat pana la urma asa ca nu-ti risca sanatatea Sper ca nu team ingrijorat eu am vrut sa te ajut si sper ca ti-am fost cat de cat defolos BAFTA!