| ZaKid a întrebat:

Am o foarte mare problema.
Sunt foarte ragusit si nu pot vorbii mai deloc, iar cand incerc vorbesc foarte ciudat si ma doare gatul foarte tare.
Ce pot sa fac sa scap de rasuseala pana maine va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| YumiSukinanda a răspuns:

Buna, eu am un bun si un sanatos tratament simplu si usor. In primul rand, seara, deseara trebuie sa: ia o cana de lapte cu lapte incalzasteo, apoi pune miere (1, 2 lingurite mici) apoi bea. dupa 12-15 minute ia o pastila de gat, recomandat trachisan sau sau ce pastile de gat ai acasa.dar pastile de gat sa fie, 1. apoi astepta 15 mniute apoi ia simplu o lingurita de miere mica. pune o esarfa(fular) ceva la gat si dormi cu el. Dimineata vei fi ca si nou. Crede-ma e cel mai ubun tratament

4 răspunsuri:
| FollowTheLight a răspuns:

Nu mai incerca sa vorbesti daca esti ragusit atat de tare. Cu cat incerci sa vorbesti cu atat iti fortezi vocea si gatul si va fi si mai rau.Nu vrei sa faci vreo laringita sau alte prostii. Daca vrei sa scapi de raguseala trebuie sa faci doar 2 lucruri..de fapt 3.
1.Nu mai vorbi
2.Nu mai manca/bea nimic rece
3.Bea multe ceaiuri
Sper ca te-am ajutat! happy

| h3r a răspuns:

Buna. In primul rand nu mai vorbi. Poti lua cateva lingurite de miere ( te va ajuta la gat) sau sirop. Fa-ti un ceai si ia o pastila de raceala.
Ia paracetamol, nurofon, ampicilina chiar, eurospal.
Si bineinteles, sa nu bei apa rece!
Sa te faci bine!

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Iată câteva remedii naturale care îţi pot fi de folos în tratarea răguşelii:

- Sucul de lămâie băut proaspăt;
- Decoctul de ceapă făcut dintr-o ceapă proaspătă, de mărime medie, tăiată mărunt, peste care se toarnă un litru de apă fiartă. Se lasă 10-15 minute, apoi se bea neîndulcit sau cu foarte puţin zahăr;
- Inhalaţiile cu mentă sau ceaiurile de mentă ori de tei îţi pot reda vocea, în timpul crizelor de răguşeală;
- Şi ceaiurile de muşeţel, de gălbenele şi de sunătoare pot fi foarte utile pentru recăpătarea vocii. Ceaiul de muşeţel calmează stomacul, în cazul celor care au gastrită şi au o senzaţie de vomă când tuşesc;
- Gargara cu apă sărată e calmantă;
- Consumul de legume şi de fructe proaspete reduce răguşeala şi întăreşte sistemul imunitar;
- Lichidele (sucurile naturale sau apa) ajută vocea, mai ales când bolnavii îşi simt gâtul uscat din cauza laringitei;
- Umidificarea camerei (se face, în general, cu ajutorul unui aparat de umidificare);
- Homeopatia e şi ea utilă. Printre tratamentele bune pentru răguşeală se numără Aconitum, Allium cepa şi Belladonna, pentru fazele acute, Oscilococcinum (atât pentru faza acută, cât şi pentru prevenire) sau Berberis, Causticum şi Hepar sulphuris, în starea cronică.

Atenţie!

Răguşeala care durează mai mult de două săptămâni şi care e însoţită de respiraţie greoaie, de durere sau de tuse puternică impune prezentarea de urgenţă la medic, pentru că poate fi cauzată de leziuni, de polipi sau chiar de noduli laringieni.
Încă ceva:

- Nu încerca să-ţi dregi vocea, pentru că iriţi şi mai mult corzile vocale!
- Vorbeşte cât mai puţin!
- Nu vorbi şoptit, pentru că agravezi situaţia!
- Evită mâncărurile picante, fumul de ţigară şi alcoolul!

| blueangel2001 a răspuns:

Buna Zakid primul lucru care trebuie sa il faci e sa sugi bomboane mentolate cele mai bune sunt tantum verde hexoralete etc. dupa aceea seara pune intr-un ciorap orez si pune-l la microunde pana se incalzeste si dupa aceea pune-l pe piept.Seara e indicat sa iei un prosop il inmoi in spirt si asa dormi pana ziua ce urmeaza.Si nu uita ceaiul sa nu lipseasca! Insanatorsire grabnica
!