| Naiky3Run4 a întrebat:

Am o problema cu vocea, mai exact imi este inca in formare si vorbesc putin cam ciudat, ceva in gen ragusit. Cum sa scap de chestia asta? Cel putin cum sa scap de raguseala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Daca ai ragusit din cauza la ceva atunci poti sa bei oua nefierte (putin indulcite sa nu fie scarboase) timp de 7 zile si iti va trece! Daca esti ragusit din nastere atunci nu iti va folosi... si nu stiu ce ar trebui sa faci!

6 răspunsuri:
| Liviu4you a răspuns:

E ceva normal, toti am trecut prin asta.

| PurpleBox192 a răspuns:

Cu miere, oua moi, ceaiuri calde, kinder bueno big grin, o gargara cu musetel. sau medicamente...

| anadark84 a răspuns:

Iti va trece repede atunci cand se va definitiva procesul de schimbare a vocii. Nu-ti face griji pentru asta! Daca iti ramane usor ragusita e chiar sexy!winking

| Teemo98 a răspuns:

Poate ca asa e vocea ta si poate se va schimba poate nu dar ca sa aflii mai multe du-te la doctorul de familie.

| corodidenisa a răspuns:

Mananca miere multa cu scortisoara.

| MarryDenny a răspuns:

Nu prea ai cum să scapiwinking aşa e la toată lumea la o anumită vârstă (adolescenţa)