| anonim_4396 a întrebat:

Salut, as vrea sa stiu cat dureaza schimbarea vocii, eu am 14 ani si de vreo 6 luni, cred ca a inceput sa mi se schimbe vocea si am niste probleme: sunt ragusit tot timpul si nu pot vorbi decat normal, daca incerc sa vorbesc mai tare sau sa strig nu pot deoarece simt ca ma "inec". Asta se intampla deoarece mi se schimba vocea sau s-ar putea sa fie ceva problema cu gatul meu? La voi, baieti, cat a durat cand vi s-a schimbat vocea? Credeti ca daca mi se schimba vocea o samai dureze mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zippy a răspuns:

Mie mi s-a schimbat vocea pe la 11-12 ani.eu zic sa intrebi un doctor

| SamSon a răspuns:

Mie mi s-a schimbat f.brusc intr-o luna. stiu.e foarte naspa cand ti se schimba pentru. ca trebuie sa te reobisnuiesti sa vorbesti. poti gresii unele cuvine si cand razi poti rade ciudat asa ca ai grija