| Xenoverse1 a întrebat:

Am o problema de sanatate.

Sunt foarte ragusit si nu pot vorbi mai deloc, iar cand incerc vorbesc foarte ciudat si ma doare gatul.

Ce pot sa fac sa scap de raguseala va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ceai cu miere si lamaie, coldrex. Poate ii faci o vizita si medicului.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la un orl de urgență! Te poate consulta la spital sau poti cere sa vina un medic de gardă acasa! Este o nevoie urgentă iar la tine este deja prea insuportabilă raguseala ca sa mai stai asa.

| Teo29 a răspuns:

Cauta si mergi la un ORL-ist competent. Nu bea rece, nu vorbi deloc decat dupa ce iti revii complet.

Ia si pastile Homeovox asa cum scrie pe prospect.

Bea ceai cald, nu rece sau nici fierbinte.

| Felissa13Eden a răspuns:

Laptele cald cu miere vindeca inflamatiile din gat in general, daca asta nu merge inseamna ca trebuie sa vezi un medic.

| TheCrusader a răspuns:

Vezi medicul sa nu ai ceva.
Pentru gat incearca ceai (tei, musetel,.) cu miere.
Evita mancare sau bauturi reci, dar sa nu fie nici foarte fierbinte.
Ia decasept sau alt medicament calmant (de supt), cred ca exista si de alea care nu trebuie sa le sugi (in caz ca te doare gatul cand incerci), vezi prescriptul. NU lua medicamente inainte sa vezi medicul, daca pentru mine merg nu inseamna ca o sa mearga si pentru tine!

| LoVance0000 a răspuns:

Stodal! e din plante.Fiicei mele ii trecea ragusala desi scrie pe el ca i de tuse.Plus Aflamil!