| Deniis546gy a întrebat:

Am o gaura de la o măsea și mi-a crescut carne vie!
Se mai poate pune ceva acolo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca maseaua este rupta trebuie scoasa din radacina si in cateva luni cand se vindeca locul, se poate face implant dentar sau se pune o coroana, cu un dinte fals in locul celui lipsa.
Te sfatuiesc totusi sa mergi al un stomatolog,
sa vada dupa radiografie, daca radacina dintelui mai este buna, fiindca se poate pune pivot in ea si dinte fals deasupra.

| Lioana a răspuns:

Nu sta cu masele cariate in gura. Sunt sursa de infectii. Mergi la dentist si iti va spune el ce se poate face dupa ce ii duci o radiografie.

| VoidEternal a răspuns:

Da. Va trebui sa mergi la un dentist/chirurg care sa îndepărteze gingia crescuta in măsea și apoi se plombează. Recomand îndepărtarea cu laser. Plomba se poate pune într-un timp mult mai scurt in cazul ăsta.

| StrongHeart a răspuns:

Se pune plomba sau pivot, dupa ce se curata zona. In functie de cat de grav e, va fi sau nu nevoie de examinare microscopica.
Toate astea costa bani. Sanatatea nu e moca.
Dar ideea e ca exista solutii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bomba nucleara ce sa pui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți zic eu ce poți sa pui:

Pui mâna pe telefon și faci o programare la dentist.

| 19flo79 a răspuns:

Dentistul te poate ajuta, nu aici pe net