| Vlada2741 a întrebat:

Am o infecție la o măsea de lapte. E o umflatura tare la rădăcina și periodic îmi puroiază. Daca o să-mi extragă măseaua definitiv inflamația va trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Daca stai asa e foarte grav, fiind in zona capului.Mergi cat mai repede la dentist, acolo iti va spune daca e necesar sa scoata maseaua cu totul.

| sammie a răspuns:

O să te doară câteva zile dar după aceea o să-ți treacă.

| Mitzupitzu a răspuns:

1. Nu-ti extrage nimic daca este infectie la radacina si este si umflat locul.
2. Daca o scoate nu o sa mai doara.
Intai o sa-ti dea tratament cu antibiotice 4-5 zile si dupa aia or sa-ti scoata maseaua,

| VelicanEmilia a răspuns:

Probabil ti se va administra niste antibiotice, si dupa ce abcesul trece, ti-o va scoate. Vezi sa nu fie molarul de 6 ani, care e masea definitiva. In caz de e aceea, posibil sa te trimita sa faci si o radiografie dentara.