| AlexandraCroft a întrebat:

In cat timp trece umflatura si abcesul de la masea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CrissuCristina a răspuns:

In cateva zile, maxim o saptamana, si eu am asa ceva destul de des.

| protos87 a răspuns:

Contrar a ceea ce observ ca se recomanda aici, eu nu-ti recomand antibiotice din prima. Ai nevoie de o consiliere prealabila.
Daca ai o umflatura, exista posibilitatea sa nu fie infectie, astfel antibiotice sunt ineficiente, ba chiar iti vor face mai mult rau pentru ca antibioticele distrug flora intestinala si strica echilibrul.
Exista posibilitatea sa ai calculi pe canalul salivar sau infectie. Nu poti presupune in functie de sfaturile de pe un forum. Mergi la un medic stomatolog pentru un diagnostic pertinent.
In cazul in care ai calculi, incearca sa bei ceai cu multa lamaie, sa simti acreala. Ideea e "sa simti ca-ti ploua in gura", si poate se elimina si calculul.
Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Dana23 a răspuns:

Depinde daca e grav sau ti s-a umflat de la raceala si altceva. Poate sa treaca chiar intr-o zi sau cateva ore, depinde ca poate sa fie umflata si din altceva nu doar din cauza frigului, gripei sau a raceli.La mine trecea intr-o ora cand era doar din cauza frigului.Cred ca depinde si de varsta dar sunt sigura ca depinde de cauza din care s-a umflat maseaua. Cel mai bun medicament pentru aceasta tratare este ampicilina sau augumentinul.