| RocsiiD a întrebat:

Am o intrebare happy. Am auzit de operatia cu laser la ochi...Ma intreb : aceasta operatie se face pe viu, sau te anesteziaza? M-am uitat si pe youtube la un filmulet, dar in filmuletul respectiv arata cum se misca ochiul. Deci, astept raspuns. Multumesc! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yang a răspuns:

Tratamentul cu laser pentru corectarea miopiei, astigmatismului si hipermetropiei este superficial, adica nu se patrunde in interiorul ochiului. Corneea umana are la suprafata stratul celulelor epiteliale, care are circa 50 de microni. Aceste celule se reimprospateaza la fiecare 7-10 zile. In tehnica superficiala LASEK, dupa o anestezie cu picaturi se ridica straturile de celule, si laserul modeleaza suprafata corneei cateva zeci de secunde. Procedeul este absolut nedureros. "De exemplu, la un pacient cu miopie de minus doua dioptrii, laserul slefuieste cam 25-30 de secunde. Apoi stratul de celule epiteliale se repozitioneaza si se aplica o lentila de contact terapeutica pentru fixare, care se pastreaza 4 zile. De aceea acest procedeu numit LASEK (laser subepitelial in situ keratomileusis) este un procedeu superficial, care nu mai poate fi numit interventie chirurgicala. Acest tratament cu laser la suprafata ochiului dureaza, in total, 7-8 minute, dar slefuirea cu laser se realizeaza in cateva zeci de secunde. Pentru anestezie sunt suficiente doua picaturi de anestezic, care se pun pe cornee.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru operatiile de pana la -12 dioptrii, hipermetropii < +5. 25 si astigmatism < 4-5 dioptrii se poate practica Lasek (laser epithelial keratomileusis). Operatia nu necesita internare si are loc sub anestezie strict locala cu picaturi. Indicatia pentru utilizarea acestei tehnici se poate pune numai dupa topografia corneeana computerizata. De asemenea exista un interval de 7 zile pentru lentilele moi si 1-2 luni pentru cele dure, necesar pentru intreruperea portului lentilelor de contact.

| RocsiiD explică:

Multumesc happy. Eu am cautat pe net, da' nu am gasit nimic thinking