| Rizer a întrebat:

Cu ce sa-r putea trata cojile de pe fata? In zona perciunilor,a barbii,si intre sprancene! Un unguent ceva?! Va rog cateodata se vede foarte urat! Nu sunt eu in cauza, partenerul meu!
Si inca ceva, ce ar putea face sa nu mai aiba barba aspra? Cand se barbiereste pur si smplu il doare foarte tare! Se spala cu apa calda dar tot degeaba! Ceva solutii, va roog!
Am uitat sa mai zic ca si de multe ori face coaja aceea dupa ce s-a spalat pe fata.Pur si simplu indiferent ca se spala cu apa calda sau rece! A folosit sapun dove o perioada dar tot nu au dat rezultate, ii apar oricum si chiar daca se spala, si nu foloseste ceva anume cand se spala(sapun. masca)! Nu stiu de ce ii apara! As vrea ceva, o crema de exemplu! Si cam are tenul uscat! Este cumva de la lipsa de calciu, sau de la schimbarea brusca a vremii? Nici chiar mereu are, mai sunt zile cand are fata curata, dar zile si cand are!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ToffyNR1 a răspuns:

Este posibil si din cauza vremii.Dar barba il doare sau il ustura de fapt? Pentru chestii de genul asta poate folosi Clotrimazol,unguent pentru cutanate,mancarimi,usturimi,eu il folosesc dupa ras si impiedica aparitia iritatiilor si a cosurilor,dar nu stiu cat de eficient e pentru cojile de pe fata.Ce ii recomand pentru cojile de pe fata, Fluocinolon, poate sa isi dea cu el pe toata fata ca si cum ar avea o masca, dar intra imediat in piele, iriga pielea si o tine umeda, hidratata si pufoasa. Sper sa il ajute.Succes!

| Rizer explică (pentru ToffyNR1):

Am uitat sa mai zic ca si de multe ori face coaja aceea dupa ce s-a spalat pe fata.Pur si simplu indiferent ca se spala cu apa calda sau rece! A folosit sapun dove o perioada dar tot nu au dat rezultate, ii apar oricum si chiar daca se spala, si nu foloseste ceva anume cand se spala(sapun. masca)! Nu stiu de ce ii apara! As vrea ceva, o crema de exemplu! Si cam are tenul uscat! Este cumva de la lipsa de calciu, sau de la schimbarea brusca a vremii? Nici chiar mereu are, mai sunt zile cand are fata curata, dar zile si cand are!

| ToffyNR1 a răspuns (pentru Rizer):

Incearca ce ti-am recomandat. Sper sa te ajute! Succes!

| BeFree_BeLife_1977 a răspuns:

Cel mai eficient si ieftin tratament pentru față (coji, acnee, iritatii, eczeme, rani) este "Sapunul de Alep cu 55% ulei de dafin", dupa aplicarea pe piele se asteapta circa 10 minute inainte de clatirea cu apa. Bine-nteles acest tratament se foloseste impreuna cu o dieta predominant alcalina si cu reducerea stresului prin relaxari profunde sau chiar meditatie Zen cel putin 30 de minute in fiecare dimineata. In zona sprancenelor recomand sa dea cu ulei de masline in fiecare dimineata, sa clateasca dupa circa 10 minute cu apa amestecata cu putin oțet.
-pentru Sapun de Alep se poate face comanda online, cautati pe google.
Cautati pe internet de unde puteti sa faceti rost de Kombucha in orasul dumneavoastra, eu am gasit cu 30 RON si e mai buna decat oțetul obisnuit, se si bea pentru agentii probiotici. Sanatate si numai bine!

| BeFree_BeLife_1977 a răspuns:

Pentru barba, incercati sa gasiti un aparat bun de tuns barba in loc sa se rada, e mai bine pentru sanatatea tenului.

| BeFree_BeLife_1977 a răspuns:

Cauza: Stresul si alimentatie prea acidica.
In situatiile mai delicate, stresante, glandele suprarenale sunt obligate sa functioneze la capacitate maxima. Odata cu adrenalina, este insa secretat si un hormon care stimuleaza activitatea glandelor sebacee si, implicit, aparitia cosurilor, cojilor. Sa manance mai multe legume si fructe crude!