| Ruxy a întrebat:

Am o intrebare: cum imi dau seama daca ma doare rinichiul sau doar spatele (in zona lombara)? Ma doare de vreo 3 zile, dar in seara asta a inceput sa ma doara mai tare si ma doare si cand merg straight face
A...si nu vreau sa merg la medic sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| metamorfoz a răspuns:

A..."nu vreau sa merg la medic"! Ce atitudine copilareasca. Ce fel de durere e? Insistenta, puternica, violenta, slaba? Cum se manifesta mai exact?! Daca durerea ti se accentueaza cand mergi e foarte probabil sa ai niste calculi renali ("pietricele la rinichi") care se mobilizeaza cand faci efort (mergi, sari, te zbengui, alergi s. a. m. d). Durerile ajung sa aiba intr-un final un caracter violent, crizele de dureri renale ajung sa tavaleasca la prorpiu pe jos persoana in cauza. Daca simti ca durerea iti iradiaza in pelvis, adica vine din spate din zona lombara, trece peste mijloc si se coboara in fata spre organele genitale, e clar (urmeaza cumva traiectul ureterelor) vine de la rinichi(desi nici iradierea asta nu e musai ca sa fie de la rinichi). Daca durerea iti iradiaza in membrul inferior de aceeasi parte, nu mai e de la rinichi ci de la coloana vertebrala(posibil vreun inceput de hernie de disc, desi pari cam mica pentru asa ceva dupa modul in care abordezi). In orice caz, te duci la medic, nu ca sa iti faca injectii ci ca sa iti faca o ecografie. Nu te doare, o sa fie chiar distractiv sa-ti vezi rinichii pe un "tv". Du-te si vezi daca ai calculi renali, caz in care ar trebui sa faci si ceva in sensul asta, altfel, in curand, poti sa ajungi sa faci pipilica cu sange si "ai sansa" sa ajungi tavalita pe jos de dureri. Si nu glumesc, am vazut oameni in crize de colici renale! Asa ca da`i fuga si vezi daca e vb despre asta. Te asteptam cu vesti! tongue

9 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Daca e de la rinichi e cu usturimi si dureri in timpul urinarii si mergi la toaleta mai des cu senzatia ca ai de urinat si daca nu ai, e o durere surda care merge pana in abdomen si cateodata si insotita de febra si frisoame sau calduri altermative daca dai cu latul palmei in zona rinichilor si te doare mai tare e rinichiul, daca durerea e asa mai blocanta intensa sau la anumite miscari, sau merge pana in picior sau mai jos spre fund sau in lateral pe picior e de la coloana ai facut un efort sau o miscare brusca, sau ai alte probleme cu coloana si tu nu stii deci e inevitabil sa mergi la dr pana nu se agraveaza problema numai dr poate sa iti spuna exact cauza asa ca nu mai te speria atata si mergi la dr si gata.

| machupicchu a răspuns:

In dese cazuri durerea in regiunea lombara este un simptom ce indica o afectiune renala(calculi renali sau chiaguri la nivelul cailor excretoare). Daca durerea apare spontan cu intensitate si durata variabila(cateva minute, ore sau zile) se poate banui ca ai avea o afectiune renala(litiaza renala latenta sau o infectie la unul din rinichi), daca durerea apare mai ales cand stai in picioare si se amelioreaza cand te asezi in pat. Consultul medical nu se poate ocoli (analize de sange si ecografie), cu precizarea : bolile de rinichi, sunt boli cauzatoare de invaliditate gr. II, deci boli care trebuie urgent diagnosticate si tratate...
Sanatate si mergi la medic urgent, urgent...

kratos
| kratos a răspuns:

Din pacate trebuie sa mergi la consult! Nu este de joaca cu ce ai tu acolo! Noi aici nu ne putem da cu presupusul. O analiza si un dr bun sunt de 1000 ori mai buni decat toate sfaturile date pe aici.

Janina
| Janina a răspuns:

Nu te juca cu asa ceva...pana ajungi la medic bea cat mai multe ceaiuri...
grabeste-te... spune-le parintilor si mergi la medic, sora mea pentru o problema ca asta a stat mai bine de o saptamana in spital

| georgianna a răspuns:

Subscriu la ce spunea metamorfoz.Aceleasi simptome le-am avut si eu si a fost vorba de o criza renala... te tavalesti de durere.Nu astepta sa se ajunga pana acolo.Mergi la medic-e primul pas daca vrei sa stii despre ce e vorba si tii la sanatatea ta.Nu e de joaca! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ma numesc mary am si eu o intrebare pe mine ma doare ff raw spatele nu stiu dc dar ma doar de ff mult timp nu stiu ce sa fac daca sa ma duc la doctor sau nu... voi ce crdeti ca este?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ma cheama geo eu cu sotu meu ne trezim in fiecare dimineata cu deurere de rinichii, am fost la doctor si mi s-a spus ca am nisip la rinichii.Va rog sa imi sp ce pot face sa sau ce ceiuri sa consum sa pot scapa de aceasta durere, va rog vreau un raspuns cat mai repede pentru ca sunt ingrijorata. Va multumesc anticipat!

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Durerea Lombara.

http://www.topmedica.ro/blog/durere-de-spate-ce-sa-fac/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

| OFF a răspuns:

Bai pai depinde ce ai facut thinking pffff straight face daca te doare si te inteapa inacelasi timp sunt rinicii, daca doar te doare este spatele si e de la aplecari. Iti sugerez sa consulti un medic. nu iti da decat un tratament sau cv de genu sa te relaxezi mai mult.