| Raul8800 a întrebat:

Am o intrebare, daca am avut o luxatie de umar in august si in octombrie m-am apucat de sala, dar mai putin, au trecut 6 luni si parca tot nu mi-am revenit complet, pot sa imi mai revin de acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Evident că poți, dar numai cu ajutorul unui kinetoterapeut.
Lasă-te de sală până nu ești complet refăcut!

| Freya1 a răspuns:

Eu am avut la genunchi și țin sa îți spun că abia la 6 luni puteam merge cât de cât normal.
Deci cumva recuperarea în astfel de situații e destul de anevoioasa.Plus ca trebuie sa si grija, luxatiile de genul pot și recidiva și dacă faci ceva incorect revii de unde ai plecat.

| gratargratar a răspuns:

De obicei aceste luxatii duc la recidive. Ar trebui sa te duci iarasi la control, sa-ti mai faca un CT pentru a vedea starea articulatiei.
S-ar putea sa existe tratamente pentru consolidarea acesteia, dar, dupa cum am spus, de obicei aceste luxatii sunt recidivante, adica se repeta. Desigur, pentru a evida o noua luxatie trebuie sa nu repeti miscarea (miscarile) care a(u) produs-o prima data.

Banuiesc ca ai stat cu bratul in bandaj o perioada de timp (4-6 sapt).

| Adelina4679 a răspuns:

Da, poti sa-ti revi dar evita sala daca nu te simți recuperat intotalitate.