| Ymela a întrebat:

Am o intrebare: Daca iei paracetamol si aspirina (cate 1 de fiecare) deodata este vreo problema de sanatate? am vazut pe internet ca e o combinatie periculoasa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Niciodata sa nu combini aspirina si paracetamolul!
Mai bine iei 2 paracetamoale odata ca nu au atat de multe efecte secundare, cum are aspirina.

| ziftode a răspuns (pentru Violleta2022):

Habar nu ai deloc dar tragi semnale de alarma doar ca sa te bagi in seama si dai link-uri care nu au nici cea mai vaga legatura vaga cu sustii tu

http://www.medicamente24.ro/......20buc.html

citat: "COMPOZIŢIE:
Un comprimat conţine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 150 mg,... "
acid acetilsalicilic este aspirina (am cautat link ca sa fiu sigur ca intelegi ce rahat mananci)
http://www.csid.ro/......-10981443/

deci nu numai ca nu e nici o problema, dar sunt chiar medicamente care le combina!

| sierra1 a răspuns:

E doza de "şoc" în caz de răceală. Nu e problema doar să nu iei de mai mult de 3 x zi. Totuşi: Cele doua medicamente se pot asocia prin alternanta in tratamentul virozelor respiratorii, dar numai la adulti. Trebuie sa se faca eforturi pentru ca populatia sa constientizeze ca nu este bine sa ia pastile fara sa consulte medicul. Nu exista un medicament ideal care sa nu aiba efecte adverse. Sănătate!