| alexa6808 a întrebat:

Am o intrebare! de 2 luni mi-am incep viata sexuala.Am 17 ani ciclu de 6 ani si e la 28 d zile.trebuia sa ma imbolnavesc p data d 30 dar nu m-am fac nici azi si sunt atatea zile, am avut contact sexual neprotejat dar el zice ca ni nimic grav dar mie tot mi-e frica sunt sanse sa fiu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da, mai ales ca intarzierea este destul de mare. La un contact sexual neprotejat in care el este absolut 100% sigur ca nu a ejaculat, exista un risc de sarcina de 4-27%, in functie de perioada ciclului menstrual in care se gaseste femeia. Deci daca ati avut contact sexual neprotejat in perioada cea mai fertila, sansa de sarcina este de 1 din 3.
Fa maine un test de sarcina din urina de dimineata, iar daca este negativ, repeta-l dupa 4-5 zile. Fa-ti si o programare la ginecolog pentru joi sau vineri.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este nimic grav să întârzie? El realizează ce afirmație gravă face?
Mergi și cumpără un test de sarcină și vezi rezultatul.
Bea ceai de crețișoară/urzică, stimulează apariția menstrei și pe viitor faci numai cu prezervativ!
Pa, pa.

| MMihai a răspuns:

Discută urgent cu un medic de specialitate, nu de Orl, să vezi ce zice el, că dacă este cazul de avort, ăsta trebuie făcut cât mai repede, când încă sarcina este f mică și nu mai fă ca idioata, sex neprotejat, că avorturile la cerere că așa se cheamă, au și ele f multe riscuri medicale.

Se poate face sex neprotejat, dacă ai un partener adult și fără boli venerice și experimentat, deci peste 35 de ani, care știe să întrerupă actul sexual cu mult înainte să îi vină "să arunce jetul pre ejaculator.".
Mă îndoiesc că maimuțoiul cu care făceai tu sex este un bărbat foarte experimentat.
Și apoi, o femeie, care nu este o vacă, dacă tot face sex, folosește simultan și asociat mai multe metode de evitare a unei sarcini nedorite.
Deci în același timp trebuie folosite asociat mai multe metode de evitare a unei sarcini nedorite!
Dacă făceai sex numai în protecție biologică și imediat după actul sexual făceai o spălătură vaginală acidă- apă cu oțet --nu aveai motiv să plângi acum.
Faceți sex ca tâmpitele fără să vă gândiți la boli sau la o sarcină, evident nedorită.

| roxyana03 a răspuns:

Adryana are dreptate, daca ai facut "sex" neprotejat sunt sanse peste 50% sa fii insarcinata, iti spun pentru ca si prietena mea era la fel, a facut dragoste neprotejata si a ramas insarcinata. si ea avea doar 15-16ani... sper sa nu ai probleme.

| adryana_6040 a răspuns:

Dacă ai făcut sex neprotejat, ai motive întemeiate să te gândeşti la o potenţială sarcină. Îţi vei da seama când menstruaţia nu va mai apărea, sau poţi face un test de sarcină cu urina de dimineaţă după 21 de zile de la contact.

| alexa6808 explică:

Am uitat sa mentionez ca mi-au iesit d vreo saptamana cosuri care mie imi ies doar in perioada acea dar nu ma doare spatele far vreo 2 seunde dar ca acele dureri cumplite c la am in timpul menstrei

| florynna93 a răspuns:

Cel mai sigur mod de a afla daca esti sau nu este iti faci un test de sarcina.mai bine te-ai grabi.nu cred ca ai vrea sa afli ca esti insarcinata ataunci cand este prea tarziu pentru a mai face un avort nu? mult succeswinking

| SufletAcadelicit a răspuns:

Bună, Alexa. Nimeni nu ştie ce se-ntâmplă cu adevărat cu tine. Recomandat ar fi să mergi la un medic ginecolog. Sau să-ţi cumperi două-trei teste de sarcină, de la firme diferite, ca să fii sigură. Baftă! happy

| alexxa20 a răspuns:

Daca inepi sa ai greturi, ameteli inseamna ca da

| anamariaio a răspuns:

Nu stiu ce sa zic dar ar fi mai bine sa consulti un doctor eu am doar 14 si nu am trecut prin asta

| Deyutzumik a răspuns:

Nu fata nu are cum.asa ca stai linistita:*