| ChicaIdiota a întrebat:

e ceva grav daca imi curge mult sange in timpul menstruatiei? adica in fiecare zi schimb vreo 15 absorbante.sunt la inceputul acestei etape si nu prea stiu despre ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SandraM a răspuns:

Pentru ca la este important. Pina la stabilizare, menstruatia poate fi foarte puternica sai foarte slaba. Totusi, un consult la un medic ar super indicat, pentru a nu fi vorba de altceva - nu e bine sa pierzi prea mult singe, indiferent ca este vorba de singerare menstruala. Nu poti vorbi cu mama ta despre asta?

| ChicaIdiota explică (pentru SandraM):

Mama mi-a zis ca asa se intampla la inceput.si nu prea vreau la un doctor ginecolog.si matusa mea e doctor si acum ceva ore am fost la ea si tot acelasi raspuns.

| SandraM a răspuns (pentru ChicaIdiota):

Atunci inseamna ca nu trebuie sa te ingrijorezi. Daca insa iti este rau, nu ascunde asta, spune imediat mamei, ok? happy

| ChicaIdiota explică (pentru SandraM):

Da,dar chestia e ca mie rau, ma doare burticasad, si ametesc.ba chiar azi nu am fost la scoala.mai ales cand merg imi curge mult.

| SandraM a răspuns (pentru ChicaIdiota):

Ameteala poate fi semn de anemie. Cind pierzi prea mult singe se poate intimpla sa ai un episod de anemie feripriva. Anemia feripriva (datorata lipsei de fier din organism) este comuna la adulti, fiind cauzata de pierderea de sange -prin menstruatie sau prin sangerari latente. Vorbeste neaparat cu mama despre asta. Si la ora asta ar fi trebuit sa dormi - cind dormi nu te mai doare burtica. happy

| ChicaIdiota explică (pentru SandraM):

Oricum mersi mult.imi faceam mari grij.

| SandraM a răspuns (pentru ChicaIdiota):

Sa cresti mare. E normal sa iti faci griji, este ceva nou pentru tine. Cind eram ca tine eu vorbeam cu mama mea despre asta si m-a ajutat foarte mult. Te sfatuiesc sa faci la felhappy

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu spun sa mergi la doctor

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că eşti la "început", nu este nimic grav.

Eventual, să foloseşti absorbante mai GROASE ( din acelea cu 6-7 picuri pe ambalaj, pentru noapte; foloseşti din acelea şi peste zi ).

Ameţeala este din cauză că ai o menstruaţie abundentă.

Pentru a atenua temporar aceste dureri premenstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Vezi alte detalii despre menstruaţie la linkul :
http://www.calmens.ro/menstruatia.php

http://www.sfatulmedicului.ro/......uloar_5282

Toate cele bune.

| FastAndFurious a răspuns:

O sa faci o anemie serioasa daca se pastreaza asa debitul.
Sunt doctori si doctori; probleme si probleme.
Nu te gandi la cine stie ce consult intim la ginecolog; nu e cazul. El insa ti-ar putea da un tratament pentru sangerarea asta atat de abundenta.