| alexyo2002 a întrebat:

Salut TPU
Ieri am cazut si se vede carnea si tot imi curge sange! Si imi curge ceva dar nu stiu ce e?
E grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PS3 a răspuns:

Am patit si eu, am cazut de pe bicla acum 3-4 luni si am urma si acum. Pune Betadina si du-te cat mai repede la medic ca sa iti faca antitetanos, nu e bine sa stai fara sa te vada. Ceea ce iti curge este limfa, ceva din sange care ajuta la vindecare. Insanatosire grabnica!

| alexyo2002 explică (pentru PS3):

Ms de raspuns!

| PS3 a răspuns (pentru alexyo2002):

Pentru nimic!

5 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Spala rana cu apa oxigenata si pune o compresa sterila cu Rivanol. Apoi mergi la o camera de garda - chirurgie, e posibil sa ai nevoie de sutura, daca inca mai sangerezi. Si sigur trabuie sa faci si un VTA (vaccin antitetanic).

Acel "ceva" care curge, in afara de sange, e limfa. Plaga a rupt si un vas limfatic.

| mariadenisa a răspuns:

Trebuie sa te dezinfectezi, omule! Cum poti sa stai asa? Te dezinfectezi si pui un bandaj...nu e de joaca pentru ca se poate infecta. Daca te speli apoi dezinfectezi si bandajezi o sa fie totul OK! Bafta!

| mariadenisa a răspuns:

Trebuie sa te dezinfectezi si sa badajezi locul lovit, eventual daca este rana mare sa mergi la medic. daca este doar o cazatura asa cum cad toti copii te dezinfectezi si bandajezi. Bafta