| EvelineM a întrebat:

Am o intrebare FOARTE urgenta.am trecut printr-un soc cand mi-a fugit pisica si am gasit-o dupa 5 ore la subsolul blocului. cand am adus-o sus s-a purtat normal, apoi, a sarit la mine si m-a muscat (nu e ceva nou, face asta foarte des) si mi-a bagat coltii in mana...acum sunt foarte speriata pentru ca in cazul in care ea a luat vreo boala de acolo si mi-a dat-o mie, as putea chiar muri din cauza rabiei netratate. ce ar trebui sa fac? Rana este foarte putin umflata si doare foarte putin la atingere... Scuzati categoria, dar e FOARTE urgent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te duci urgent la un spital de boli infectioase la camera de garda (obligatoriu in primele 24 de ore de la incident).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un spital din apropiere si mie se pare ca iti va face o injectie in abdomen, nu te speria ca nu te doare, pentru orice eventualitate.
Mi se pare ca se numeste antitetanus.
Fugi repede cat se poate, si nu mai astepta din moment in moment si iti urez sa fii sanatoasa

| EvelineM explică (pentru anonim_4396):

Antitenus e pentru ranile provocate de fier. dar multumesc oricum pentru raspuns... injectia se numeste : Antirabie

| MihaelaStyles a răspuns:

Mai bine du-te la doctor. El o sa-ti zica ce este bone de facut. Mie mi s-a intamplat exact la fel doar ca, cu cainele big grin

| Mioritacris a răspuns:

Du-te la un veterinat cu pisica dupa la un doctor pentru tine daca e nevoie!