| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare legata de psihiatrie. M-am internat voluntar la spital si sunt obligat sa iau fortat medicamente altfel imi da injectii. Am stare lucida, nu sunt agresiv doar am avut ganduri delirante. E normal sa primesc fortat medicamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E normal sa iti iei medicamentel altfel boala poate evolua si poti cauza necazuri familiei si celor din jur.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal sa primesti fortat medicamente sau injectii, fiindca tu avand o problema psihica nu esti constient de gravitatea situatiei in care esti si refuzi medicatia.

| Floridori a răspuns:

Te felicit pentru initiativa, cu toate ca ai fi putut urma tratament acasa, dar din moment ce il refuzi si in spital, exista sanse mari sa nu il fi luat acasa...

Atunci cand ai facut pasul internarii, sunt convinsa ca ai semnat niste hartii in care, sunt la fel de convinsa, ca se specifica faptul ca accepti tratamentele specifice si ca te angajezi in a respecta aceste protocoale medicale.

Spui ca esti calm si ca te simti bine...Asta poate pentru ca ai luat tratamentul?!

| RobertVaka a răspuns:

Daca nu iti iei medicamentele stai degeaba internat. Asta este scopul internării, o medicatie optima care sa te aduca cat de cat pe linia de plutire. Medicii nu iti vor administra medicamente care iti fac mai mult rau.

| Andruskha69 a răspuns:

Refuza orice tratament medicamentos, eu am refuzat si boala psihica pe care o am m-a cam acaparat complet, cel putin in relatiile cu celealte persoane le-am terminat complet, dar macar am sanatatea fizica.
odafa ce esti acolo esti catalogat nebun, drepturile tale se termina odata ce pasesti acolo pentru ca nimanui nu ii pasa de tine si nu au simpatie de nimeni.

| AliSimpluro a răspuns:

Din pacate, in orice spital de psihiatrie iti dau medicamente fortat, si nu ai ce sa faci. Am fost si eu internat si stiu cum e. Asa ca iti recomand sa iei medicamentele, pentru ca nu ai ce face altceva, altfel vei ajunge legat de pat si mereu cu branule in mana, si vei sta cu grija sa nu iti intre aer in sange.