| EmmR a întrebat:

Buna happy am o întrebare. Daca o persoana ajunge la spital cu o rana, iar cei de acolo constata ca a fost o "tentativa de sinucidere" si iti dau trimitere la spitalul de psihiatrie, iar tu iesi pe semnătura părintelui (te opui internării)....cat timp rămâi im baza de date si cu riscul de a fi obligat sa fi internat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Buna! Nu cred ca te-ar trimite la spitalul de psihiatrie pentru internare pentru ca nu suferui de o boala psihica. "Tentativele de sinucidere" sunt asociate cu teribilismul specific varstei adolescentei. Nici nu cred ca ai vrut sa te sinucizi de fapt ci doar sa iti faci rau ca sa atragi atentia asupra faptului ca existi si ca nu esti apreciat de catre cei din jur asa cum ar trebui. Cred ca cel mult ar putea sa iti dea o trimitere la psiholog/psihoterapeut pentru a face sedinte de psihoterapie. Iti recomand sa le faci pentru ca te ajuta mult, inclusiv in dezvoltarea personala daca dai peste un medic bun... Altfel, capul sus! O sa iti para mai tarziu rau pentru nebuniile astea, chiar daca acum crezi ca nu iti pasa de viitor. Am trect si eu prin asta si nu a fost cea mai placuta perioada din viata mea, dar la un moment dat a inceput sa fie bine.

1 răspuns:
| Dankov a răspuns:

Presupun, ca este vorba de tine aici...
1. De ce ai vrea sa te sinucizi?
Iar 2, presupun ca esti de o varsta frageda...
De ce parintii tai nu ar avea incredere in tine, ca ai "toate facultatiile mintale".
Presupun, ca daca parintii sunt de acord sa te duca la acel spital de psihiatrie, nu ai cum sa te opui.
Trist, dar in locul tau, daca chiar nu ai nicio problema cu capul, poti demonstra foarte usor ca esti "sanatos", si nu au cum sa te tina acolo, cel putin asa cred. Bafta!