| CMaryan a întrebat:

Am o intrebare pentru un doctor:Sunt alergic la intepaturi de albine, doresc sa stiu daca este vreun remediu, antidot pentru veninul de albine.Acu ceva timp am fost intepat de o capusa poate avea vreun efect?
Simptomele sunt:ma inrosesc, transpir, si ma mananca pielea!

Doresc sa stiu daca este vreun antidot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Nu sunt doctor, dar cred ca te pot ajuta, macar cu un sfat(am in familie o persoana alergica).In cazul in care te inteapa o albina si esti alergic, poti face soc anafilactic.Trebuie mers, urgent la medic, pentru tratament in spital.
In cazul in care "te-a intepat" o capusa, poate esti alergic si la capuse.Depinde cand te-a muscat, poate intre timp, ai consumat ceva, care ti-a provocat o alergie.Asa ca, o vizita la un medic alergolog, nu trebuie evitata!