| timisoara a întrebat:

De unde stiu daca m-a intepat o capusa? A patit cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Nu te musca ....se "implanta' in piele ceea ce inseamna ca ramane acolo ....sau in cazul in caze ai simptomele

| Siracuzia a răspuns:

Buna! Te uiti in locul respectiv. Daca vezi o bobita mica, verzuie e capusa.O scoti, dupa care dezinfectezi locul cu spirt.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Eeuuu!
Pai eu am pus mana in par, si la ceafa se simtea o bobita.Am pus-o pe mama sa se uite repede si inca era infipta acolostraight face. Daca ai trebuie sa mergi imediat la doctor. Daca simti ca te scarpini intr-un anumit loc si se formeaza o bubita mergi repede la medic.Nu e de glumit cu astea!
Pa!happy

| Cherilyn a răspuns:

Buna!
Trebuie sa ai mare grija cu ele. Nu simti imediat ce te-a muscat, dar dupa cateva ore se produce o stare de discomfort, si o sa ai mici dureri in zona din care se "infrupta" capusa.
Trebuie sa te duci neaparat la medic sa ti-o scoata. Nu o scoate tu, caci daca nu o scoti cu grija ii poate ramane capul inauntrul pielii tale si iti poate provoca infectii grave.
Cel mai bine e ca atunci cand o depistezi sa dai fuga la doctor.
Numai bine!batting eyelashes

| Lindaaa a răspuns:

Fratele meu a patit! deci iti spun te uiti pe corp si vezi ceva un punct negru care parca e iesit din piele aia e capusa.ea intra doar cu capu si suge singele si poate i se vad si piciarele. poti sa o scoti cu acu mai bine lasa pe cineva sa te ajute trebuie sa te asiguri ca a iesit complet iar capul tot trebuie sal scoti nu sunt singura dar matinca creste la loc. Poti sa o scoti si asa pune ulei deasupra ei ca sa se alunece si pune ceva nu stiu un capac deasupara ca sa se mentie uleiul apoi incearca s-o scoti iti va fi mai usor!

funda?

| MissYMarYa a răspuns:

Pai daca ai mers printrun parc unde este iarba...si ai stat prin iarba cateva min este de ajuns
daca observi ca ai pete rosi pe corp sau iti vine sa te scarpini undeva mereu eu iti sugerez sa mergi de urgenta la spital ca din cauza capusilor poti si sa mori...
au murit cativa oameni...
cei mai multi dintre ei sau imbolnavit etc este foarte grav

| Paduraru a răspuns:

In cazu in care ai rupt bobita aia de acolo. iti dai seama ca era capusa ca ti-se intareste putin pielea in zona respectiva, pe o raza de vreo 3-4 cm tongue

| Florina4you a răspuns:

Pai,nu te inteapa...ramane lipita de piele si e cam dureros pana o sa o scoti de acolowinking cel putin...asa am vazut la un bunic thinking happy

| mitzurathebest a răspuns:

Poti observa accest lucru daca te ustura intr-un anumit punct fix si daca acel punct s-a inrosit. Funda?