| คиค a întrebat:

Am o intrebare, va rog sa ma ajutati. Aseara, mama mea a observat ca in talpa, i-a iesit un "cui" (o umflatura, dar e tare) putin mai mica decat ungia de la degetul mare.
Ce este cu acel cui? Cum se trateaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o batatura. Se scoate punand cateva seri la rand un plasture special de bataturi de la Urgo, sau la o pedichiurista buna.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Acel "cui", este un chist plantar, un chist pur si simplu. I se spune plantar deoarece este crescut in muschiul plantar (al talpii). Nefiind ceva vital prin zona, nu are de ce sa-si faca griji in privinta provenientei acelui chist. Se trateaza chirurgical, interventia nefiind foarte dureroasa. Anestezia se face local, operatia este de scurta durata si tot in scurt timp anestezia isi va pierde efectul. Singurul inconvenient este neputinta postoperatorie, care poate dura circa o saptamana, in sensul ca nu va putea calca cu acel picior. Trebuie sa mearga la medicul de familie de unde sa obtina trimitere la chirurgie. Multa sanatate si mult curaj!

| gigiro a răspuns:

Este o ciuperca, arata ca o caracatita, cu mai multe radaini. Trebuie sa mearga la dermatolog, pentru a o cauteriza. Fiul meu a avut asa ceva, l-a durut mult si necesita mult timp pana se reface. Daca nu o face acum, creste foarte repede si devine de nesuportat, aproape ca nu mai poti merge de durere.

| eva_2950 a răspuns:

Exista in farmacii un leucoplast de la Urgo. Dupa ce se spala seara pe picioare aplica acel plasture pe ''cui"timp de 10 zile si acel ''cui''iese singur.Metoda este incercata de mine si de alti cunoscuti de-ai mei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am operat chiar ieri un chist plantar. Operatia nu este dureroasa in schimb va trece ceva timp pana la refacerea integrala in zona operata. Oricum, este nevoie de sfatul unui specialist ( dermatolog si chirurg ), pentru cea mai buna solutie de inlaturare ( chirurgical, chimic sau electric ). Multa bafta si nu lasa sa treaca prea mult timp pana la interventie. Cu cat trece timpul, cu atat devine mai greu de extirpat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu putina apa si cu sare