| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare, vine ziua mea şi na fac niste aperitive, sendviciuri, si niste cartofi la friptioza cu ghiftele si snitele, pot să mănâc ceva din astea? De 2 saptamani fac regim ( Gastrita acuta ) şi m-am saturat de regimu asta ???? macar de ziua mea daca pot sa mănâc ceva din ce am zis... va multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti manca salate, branza cu legume, o plăcintă in casa. Si poti adapta mancarea. In loc de cartofi prăjiți (la fripteoza ies cartonosi si uleiosi, mancare de saracie nu de sarbatoare) puteti face cartofi la cuptor cu rozmarin (mai gustosi, mai aspectuosi, mai sanatosi). Oricum nimeni nu poate manxa in aceeasi zi snitele si chiftele (e indigest si nesanatos, poti face gastrita numai de la atat). Asa ca mai bine faceti o friptura la cuptor, marinata si bine condimentata (ai voie si tu si e preferata oricui).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aoleu vai de scrisul tau, ghiftele, sendviciuri, friptioza, asa se scrie? La gastrită nu ai voie tocaturi, chiftelele contin carne tocată condimente care dauneaza gastritei, nimic prăjit.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Doar de la aperitive si sandwich-uri ai putea, desigur daca nu contin ceva prajit, iar de la fritoza nu prea ai voie ca e prajit in baie de ulei.

| xerxes1 a răspuns:

Vrei sa te ghiftuiești cu ghiftele?
Daca vrei sa mai apuci si alte zile de nastere ar trebui sa tii regim pana te vindeci.

| Crackman a răspuns:

Numai fierte happy pare rau

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Mananca daca te simti bine.