| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema. Aseara o prietena, fiind imbulzeala in pub, m-a ars din greseala cu tigara pe fata. Nu am avut din pacate ocazia sa ma dau cu albus de ou decat acum. Cum pot scapa mai repede de arsura? Deja m-au intrebat ai mei ce am patit, ce le-as putea zice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spune-le adevarul, a fost doar un accident, nu ai absolut nici un motiv sa minti pentru asa ceva.
Oximed spray este foarte bune, dar vor trece cateva zile pana la vindecare, fiindca tigara este foarte fierbinte si, prin urmare, arsura profunda.

soothe
| soothe a răspuns:

Uleiul esential de lavanda este cel mai bun. Asa a si fost re-descoperit de fapt.

| drpopa a răspuns:

Poti folosii unguent Contractubex, va ajuta la refacerea pielii astfel incat nu va ramane cicatrice

| cosima11 a răspuns:

Crema de galbenele sau tetraciclina.

| Raluca1724 a răspuns:

Trebuie sa le spui adevarul pentru ca mama ta probabil stie ca arsurile se trateaza cu Spray pentru arsuri.

| GreenPills a răspuns:

Da-ti cu Aloe Vera sau Lemn de Santal unde e arsura(eu stiu ca se foloseste pentru arsuri solare, dar totusi incearca). Si in legatura cu ce ai patit le zici adevarul, nu e nimic de ascuns. Le spui pur si simplu ca te-a ars o persoana intr-o zona aglomerata si asta e.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oximed?