| Samy a întrebat:

Cum pot scapa cat mai repede de o arsura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| dy a răspuns:

Iei de la farmacie solutie/spray sau crema1%, ce au cu novocaina si amesteci cu o cantitate pe sfert Betadine (sau alta solutie cu iod) si o fiola de dexametazon. din amestecul asta dai de 2-3 ori pe zi. Iti va trece repede si fara dureri! Sanatate!

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Iti spun eu cumpara crema de galbenele
Vecina mea tot asa s-a ars si i-a dat mama crema de galbenele si ia trecut si a stat ceva timp cu arsurawinking e buna

Janina
| Janina a răspuns:

Cel mai bine e sa pui comprese cu otet... iar apoi o crema speciala, intr-un strat cat mai gros pe care o acoperi cu tifon si il schimbi regulat...deoarece daca arsura e adanca trebuie sa scoata puroi.
cu ceai de musetel si tigon trebuie curatata pielea arsa, sa faci loc la cea ce trebuie sa se formeze

| gabriela_7862 a răspuns:

In niciun caz cu apa rece! mai bine incearca unguent cicatrizin sau spray plastospray, care formeaza o pelicula transparenta pe piele, care poate fi indepartata foarte usor si care ajuta ranile sa se usuce mai repede.

| dizzyizzy a răspuns:

Facandu`ti alta mai mare smug
si uiti de asta care o ai laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Splay Bioxiteracor, albus de ou, balsam cu bitter suedez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de adancimea ei.
Posibil sa iti treaca in 3-4 zile, sau... 10.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oximed

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Se găseşte la farmacie diferite produse care combat arsurile.
Cremă de gălbenele, sprayuri, comprese umede.
Pa, pa.