| TheGodfatherDumDeeDum a întrebat:

Am o problema cu somnul. Ma culc la 2 3 4 si ajung sa ma trezesc pe la 11 12 1 (fortat). Ideea este cs mi am dat seama ca gresesc asa ca m-am apucat sa fac sport, sa mananc corect iar acum trebuie sa rezolv problems somnului. Ieri m-am culcat la 8 dimineata si m-am trezit la 4 dupa masa. De la 4 dupa masa(duminica) pana astazi luns orz 9 jumatate n am inchis un ochi, daca rezist pana diseara, pe la ora 10/11 ar trebui sa ma ia somnul si sa pot adormi pana diminrata. Corect sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Corect si nu mai dormi in timpul zilei.7-8 ore de somn pe noapte iti sunt indeajuns daca nu ai alte probleme medicale care sa-ti dea o stare de somnolenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dar nu stiu cat vei dormi atunci, daca dormi pana seara nu o sa mai poti dormi la ora normala. Cel mai bine este, treptat sa incepi sa te culci mai devreme, dar si sa iti pui ceasul sa sune devreme. Spre exemplu, daca te trezesti la 6 dimineata, nu o sa mai poti sta treaz pana la orele diminetii. (experienta unui elev care sta treaz pana la 2 in vacanta si in timpul scolii se culca la 11).