| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema pentru care joi o sa merg la psiholog. V-am povestit ce am patit cu bataia aceea in scoala. Cum sa vorbesc cu psihologul? Ce sa ii spun? Nu am mereu starile astea depresive...crying Nu am mai fost niciodata la un psiholog si nu stiu cum sa ma comport.Ma ajutati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Cel mai important lucru sa fii tu insuti. Chiar daca vei incerca sa pozezi intr-o alta persoana decat cea care esti, psihologul se va prinde si poti doar sa te faci de rusine. Daca ai avut o reactie nepotrivita la scoala si este necesar sa mergi la psihologul scolii pentru ca asa ti s-a indicat de diriginte, ori de directorul scolii, atunci este important sa ajungi la motivul care a determinat reactia ta. Nu cred ca esti depresiv, cum mentionezi, cred ca esti intr-o pasa mai proasta si atunci nu prea ai chef de a socializa. Trebuie sa-ti controlezi reactiile pentru ca nimeni nu este vinovat ca tu ai o zi mai proasta. Cred ca totul se va rezolva cu bine si iti vei reveni in "standardele" normale pentru un elev.

| anad a răspuns:

Cat se poate de linistit si fara emotii. Tu te duci acolo sa te descarci sufleteste si sa lamuresti niste probleme nu sa dai examen.Trebuie doar sa raspunzi sincer la intrebarile ce ti se vor pune si sa relatezi faptele exact cum s-au petrecut din perspectiva, motivele si explicatiile tale. Curaj!

| publicname a răspuns:

Du-te la un psiholog particular nu la scoala, crede-ma ca e mai bine cand il platesti, si spune-i ce ne-ai spus noua ca nu stii cum sa vorbesti la un psiholog ca iti ceri scuze si el/ea te va aborda in asa fel incat sa-ti dai drumul, psihologul este atuncic and nu ai cu cine sa vb

| mabytza a răspuns:

Desigur, cea mai buna metoda e sa fii linistit calm si sa raspunzi cu mare sinceritate la intrebarile psihologului, nu trebuie sa ai emotii sau ceva, respiri adanc si ai incredere in tine, ai sa vezi ca te vei simtii foarte bine daca vorbesti cu el deoarece stie el meseria lui iti urez succes si nu uita:FI TU INSUTI!kiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa iti faci un discurs. El o sa te intrebe unele lucruri si tu ii raspunzi, iti da sfaturi si practic purtati o discutie normala si comporta-te natural.winking