| anonim_4396 a întrebat:

Am o masea cariata, caria e cam adanca, acum vreo 5 luni mi-a picat putin din masea.De 2 zile a inceput sa ma doara maseua, la inceput o durere suportabila dar acum nu pot sa pun masea pe masea, sau sa mananc in aceasta parte.Mai nou nu mai pot sa inghit, cand ating gingia simt ca e umflata.Va rog spuneti-mi ce sa iau ca sa mai imi treaca durerea.Am luat paracetamol sinus si algocalmin. O sa ma duc si la dentist da pana atunci trebuie sa scap cat de cat de durere.VA rog ajutati-ma. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexandruuu3 a răspuns:

Nu e asa de grav e doar un simplu abces care sar mutea sa dispara in timp, ori cum recomand sa-ti iei aulin o sa-ti treaca imediat de la el dar ai grija sa iei doar jumatate deoarece e foarte tare si nu prea face bine la inima, dar cel mai bine e sa mergi la dentist sa ti-o curete iar apoi sa ti-o plombeze in cel mai rau caz sa-ti scoata nervul iar apoi sa ti-o plombeze. A si inca ceva aulin e recomanda de la 18 ani.In orice caz poti continua sa ei algocalmin in timp tot o sa-ti treaca

5 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Caria ti-a ajuns la nerv, deci durerea nu iti va trece decat dupa ce vei merge la medic! Este posibil sa ai si un pic de infectie acolo.Deci nu mai zi...pana atunci, mergi chiar acum!

| ILied a răspuns:

Sa iei Nurofen de ala din reclama si apoi trebuie sa astepti sa mergi le dentist. Iti va face o anestezie si iti va scoate maseaua. Vei puteam manca, inghitii...
Sper ca ti+am fost de ajutor.

| DirtyCheese a răspuns:

Du`te la dentist:! nu este bine sa suporti durerea...

| Alexandra060396 a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri.Am avut un abces.